Городище та замок у селі Куниче

Городище на картіУ селі Куниче Крижопільського району Вінницької області є два городища. Село знаходиться у 90 кілометрах на південний схід від Вінниці, у 15 кілометрах на північний схід від районного центру.

ПланПро укріплення повідомляє Євфімій Сіцінський в Археологічній карті Подільської Губернії (1901) – у селі Куничі, яке стоїть на ріці Дохна та Бережанка, на межі з полями села Ілляшівки (Ямпільського повіту), в одному кілометрі на північ від села Куниче є городище, яке оточене валом і ровом глибиною і шириною біля 5 метрів. Укріплення займає біля двох гектарів. Друге городище (Замчище) – в південній частині села. Тут знаходили на оранці залізні сокирки, наконечники списів, коси, чугунні кулі, срібні монети із зображенням вершника. Ці два городища відмічені на графічному варіанті Археологічної карти Євфімія Сіцінського.

У книзі “Парафії та храми Подільської єпархії” (1901) Є.Сіцінський повідомляє, що село згадується у документах на початку ХVII століття. У літописах Самовидця та Величко під 1674 роком Куниче називається містом, з яким сполучалися інші менші “містечка”. Тут у 1674 році була битва козаків під керівництвом Дорошенка з турками, турки зазнали втрат, однак вони зуміли штурмом взяти Куниче. Звідси турки пішли на Ладижин, Бершадь, Умань. Народні перекази також вказують, що Куниче було укріпленим містом. Місця, де були фортеці, відомі під назвою “замків” збереглися донині. У центрі села поблизу “замку” було викопано декілька дзвонів. На ріллі знаходили золоті прикраси. На місці церкви до 1839 року, за народним переказом, існувала дуже стара дерев’яна трикупольна церква. Теперішнй дерев’яний храм збудований у 1839 році на кошти графа Потоцького.

Карта Боплана

Карта Боплана

У реєстрі пам’яток археології Крижопільського району зазначається одне городище ІХ – ХІ століть та декілька поселень.

На карті Боплана Куниче позначене як неукріплене поселення.

На північному городищі висота валів біля 15 метрів, глибина рову до 8 метрів. Зараз городище вкрите лісом. Серед дерев є плодові – яблуні, груші, черешні. Якщо є сад, можливо, тут була садиба.

Фотографія городища

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.