Черленківський замок у селі Селище

Руїни замку, акварель Наполеона Орди

Руїни замку, акварель Наполеона Орди

У селі Селищі Тиврівського району Вінницької області був Черленківський замок. Село Селище знаходиться у десяти кілометрах на південний захід від Вінниці. Від замку залишилася одна башта. Решта укріплень добудовано нещодавно. Є припущення, що на місці села було місто під назвою Черленків (місцеві жителі вказують ще одну назву міста – Білосток).

В Археологічній карті Подільської губернії (1901) вказано, що на правому березі Бугу, у місцевості, яка називається Місто, є замчище. Тут є залишки стіни, валу і вхід у підземелля. Тут був замок, який був заснований у ХVI столітті власниками села Черленківськими.

Замкова башта та новозбудовані стіни

Замкова башта та новозбудовані стіни

На міцевій Лисій горі археологами знайдено трипільське поселення. Можливо, село Черленків існувало ще в давньоруські часи. У польсько-литовську добу поселення стало містом під назвою Черленград. Недалеко був Кучманський шлях, по якому Татари нападали на Поділля, неподалік була переправа через Буг. Литовські князі Коріатовичі у Черленграді спорудили дерев’яний замок.

Місто отримало магдебурзьке право в 1448 році.

В 1624 році Черленград був зруйнований кримськими татарами. Замок відбудували. Біля замку поселення відроджується під назвою Старий Черленків або Селище. Неподалік був Новий Черленків, який об’єднався із Селищем, таким чином все поселення називалося Селище.

Один з останніх представників роду Черленківський, Атаназій став монахом василіанського чину і запросив сюди монахів з Почаєва (цей монастир тоді був греко-католицьким). Поблизу Черленківському замку греко-католицькі монахи спорудили монастир чину святого Василія Великого, залишки дзвінниці від цього монастиря збереглися неподалік від замку. В замку деякий час перебували монахи-домініканці, які втекли сюди з Вінниці, коли козаки в 1648 році зруйнували це місто, яке було центром Брацлавського воєводства (Брацлав був центром воєводства усього декілька років, фактично столицею Брацлавського воєводства була Вінниця). Коли Грохольські спорудили новий костел у Вінниці, домініканці переїхали у келії, які були при цьому храмі.

Башта замкуБіля 1750 року замок стає власністю трахтемирівського старости Станіслава Щеньовського. Станіслав Щеньовський  відремонтував замок, тримав у фортеці гарнізон. Фортеця була знищена російською армією в 1768 році, оскільки син Станіслава Онуфрій Щеньовський був барським конфедератом. Після поразки від російських військ Онуфрій Щеньовський не відбудовував замок, в одній із башт він зробив родову усипальницю. На протилежному боці ставу Онуфрій Щеньовський звів великий неоготичний палац, який був знищений радянською владою на початку ХХ століття, тоді ж було знищено родову усипальницю Щеньовських, яка розміщувалася у замковій башті.

У 2007 році замок досліджували київські археологи. Було виявлено трипільські статуетки, а також середньовічну кераміку. Виявлено фундаменти зруйнованої башти.

Зараз замок відбудовує підприємець з Вінниці Володимир Скоморовський, який планує створити музейно-туристичний комплекс.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.