Археологія та стародавня історія Чечельницького району

Трипільське поселення

Реконструкція трипільського поселення

В Чечельницькому районі Вінницької області городища є у селах Бондурівка, Луги, Червона Гребля, Чечельник.

Село Анютине

На південь від селища міського типу Чечельник, за півтори кілометри на північний захід від селаАнютине, в урочищі Вишенька – трипільське та черняхівське поселення, займає південно-західну частину мису, який із заходу обмежений балкою, а з півдня – лівим берегом ставка, який утворений на безіменному струмку лівої притоки ріки Бритавки. Майже вся площа пам’тки, яка не перевищує семи гектарів, вкрита давно закинутим фруктовим садом. Черняхівське поселення на західному схилі мису, на якому розміщена трипільска пам’ятка Вишенька, далі розповсюджується на долину балки та вздовж лівого берега безіменного струмка.

Село Білий Камінь

Між селами Білий Камінь та Рогузка в урочищах Ситничка та Савиринівка – трипільське поселення, яка займає східну околицю села, вздовж лівого берега ріки Рогузки. Зі сходу та заходу територія обмежена двома безіменними струмками, а із південного заходу – глибокою балкою, площа більше ста гектарів.

Село Бондурівка

На південний захід від Бондурівки, на високому плато, на правому березі ріки Дохна – поселення чорноліської культури та давньоруське городище, розмірами 150 на 110 метрів. З напільного боку городище відокремлено ровом, шириною 30 та глибиною 3 – 5 метрів. Вали майже ніде не збереглися. Поряд з городищем – два селища чорноліської культури. І городище і селище заселялися в давньоруський час.

Неподалік від Бондурівки на південний схід знаходиться невелика гора, яка називається Городище. Формою гора – зрізана піраміда, з одного боку (південний схід) гора з’єднується з іншими горами. При оранці селяни знаходили там залізні списи.

На південний захід від Бондурівки – давньоруське поселення.

Село Вербка

Окремі знахіки уламків черняхівської кераміки.

Село Демівка

Поселення чорноліської культури – півтори кілометри на північ від Демівки на східному схилі балки (лівий берег Савранки), ріка Савранка тягнеться від центру села на північ.

Село Жабокричка

На схід від Жабокрички – трипільське поселення.

Село Каташин

В селі Каташин – поселення доби бронзи та черняхівської культури.

Село Луги

На схід від села Луги – трипільське поселення.

На північ від Лугів – давньоруське поселення.

Поселення VI – VII століть – в урочищі Селище, поселення знаходиться чотири кілометри на північ від села на північному схилі плато, яке звернене до широкої болотистої заплави і обмежене зі сходу і заходу сухими балками, площа – 400 на 200 метрів.

Городище Селище в п’ятки кілометрах від села в урочищі Шкафова Долина, на кордоні сіл Вербка і Куренівка. Довжина – 43 метри, ширина – 27 метрів, периметр – 140 метрів, форма чотирикутна, поверхня розорана. Розміщується на березі струмка, обненесено ровом, вхід із заходу.

Городище Бардацьке в трьох кілометрах від села у так званій Шкафовій Долині в дубовому лісі, на підвищенні. В довжину має 82 метри, в ширину – 61 метр, периметр – 290 метрів, форма чотирикутна, поверхня рівна. Оточено валом і ровом, які поросли лісом, брама була зі сходу та заходу.

Городище в 1,5 кілометрів від села Луг в лісі, в урочищі Паланка, на території колишньої садиби лісника, на березі колишнього ставу, на місці якого поставили криницю. Периметр – 200 метрів, форма кола, поверхня рівна, зайнята спорудами лісника, обведено валом і ровом, вхід з півдня.

Село Ольгопіль

В Ольгополі – черняхівське поселення.

Село Рогізка

На західній околиці Рогізки – черняхівське поселення.

В Рогізці – поселення трипільської культури.

Село Стратіївка

На захід від Стратіївки – трипільське поселення.

На захід від села – поселення черняхівської культури.

Село Тартак

На південному краю плато та пологому схилі, що спускається до лівого берега ріки Савранки – трипільське поселення. Схил повністю зайнятий садибами та присадибними ділянками жителів північно-східної частини села Тартак (місцева назва кутка – Кривецьке, від однойменного села, розташованого тут у ХІХ столітті). Площа поширення підйомного матеріалу – близько 20 гектарів.

Село Червона Гребля

Поселення доби бронзи, VIII – VII століть до нашої ери, черняхівської культури – в 300 метрах на захід від Червоної Греблі на правому березі балки Бритавка, що впадає в ріку Савранку, розміри 400 на 250 метрів. Черняхівська кераміка нечисленна.

На південно-східній околиці Червоної Греблі – поселення доби бронзи.

В півтори кілометрах від села – черняхівське поселення, яке займає частину невеликого з похилими схилами мису, утвореного рікою Савранкою та її південною притокою.

На північ від села Івашків є криниця, який називається Гайдамацька Керниця, біля неї є залишки валів городища.

Селище міського типу Чечельник

Чечельник поселення

Трипільське поселення біля Чечельника

На північній околиці Чечельника, на лівому березі ріки Савранка – трипільське поселення, яке займає південний схил пагорбу, з його північно-східного боку протікає невелички струмок. Із заходу городище захищене глибоким яром, на площі понад 72 гектара, розміри – 800 на 900 метрів, більша частина під забудовою.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.