Кришталева печера у селі Кривче Тернопільської області

Кришталеві стіни печери

Кришталеві стіни печери

У селі Кривче розміщена найвідоміша печера Західної України – Кришталева. Як кажуть, “стежина до неї не заростає” ніколи – сюда масово приїздять туристи як влітку, так і взимку (найбільше відвідувачів все ж шкільні екскурсії)

Шлях до печери

Пам'ятка біля входу в печеру

Пам’ятка біля входу в печеру

Ця печера – можливо єдиний шанс людей побувати в справжній печері – тут кілометри ходів, два з яких обладнані для нескладного відвідування туристами.

Сюда часто їздять шкільні екскурсії, які, у залежності від того, звідки їдуть, відвідують довколишні пам’ятки та замки, наприклад водоспад у Червонограді чи замок і могилу блаженної Марцеліни Даровської у Язлівці.

Сама печера розміщена у гіпсовій горі, до печери від підніжжя веде пішохідна доріжка довжиною біля кілометра.

Сувенірний базарчик

Виходи гіпсу біля входу в Кришталеву печеру

Виходи гіпсу біля входу в Кришталеву печеру

Сувенірний базарчик в Кривче

Сувенірний базарчик в Кривче

Групи туристів ідуть по черзі, оскілки бажаючих відвідати печеру дуже багато, очікувати доведеться біля години. Однак це очікування, а також наплив туристів використали місцеві підприємці – тут розгорнутий невеликий сувенірний ринок, є можливість невимушено, але смачно і дешево перекусити.

Серед сувенірів – гуцульські вироби, китайський ширпотреб, друкована продукція по Кривче та довколишнім

Доріжка до входу в печеру

Доріжка до входу в печеру

пам’яткам, все стандартно. Оригінальний сувенір – вироби з місцевого кристалічного гіпсу, дійсно автентичні, не вироблені десь далеко, оскільки кристалічного гіпсу тут хватає.

Вхід в печеру

Капличка біля входу в печеру

Капличка біля входу в печеру

Вхід в печеру облагороджений, залитий бетоном, стоять залізні двері. Відвідування – тільки груп. Можна приєднатися до якоїсь групи або, можливо, заплатити за цілу групу і таким чином відвідати печеру. Біля входу в печеру – красива капличка, яка розміщена біля оригінальних і цікавих виходів гіпсу з гори.

Подорож Кришталевою печерою

Печера обладнана освітленням, видно, що десь стіни підтесані, десь підлога підсипана, все для туристів. Дикості печері додають численні бокові ходи, які тягнуться на кілометри і в які не варто відлучатися (було навіть знайдено скелет початку ХХ століття, датували по монетах, на глибині біля 300 метрів).

Боковий хід в печері

Боковий хід в печері

Не зважаючи, що печера обладнана для туристів, потрібно бути обережним, щоб не вдаритися в голову чи не підвернути ногу.

Часто ходи ведуть до “залів”, які являють собою невеличкі кімнатки. Химерні нарости на стінах мають свої назви – сова, слон, у залежності від того, на що вони схожі. На землі є місце з нерівною ребристою поверхнею, називається скелетом крокодила (чи динозавра).

Гіпсові форми в печері

Гіпсові форми в печері

Хід часто звужений настільки, що двом людям важко розминутися, тому очікують, щоб група вийшла, потім заходить наступна група. Шлях іде по колу, спелеологи виходять тим самим шляхом, що і зайшли. Весь шлях супроводжує екскурсовод, який іноді лякає відвідувачів, відключаючи світло.

Хід в Кришталевій печері

Хід в Кришталевій печері

Стіни печери складаються з гіпсу, який кристалізувався у структуру, що нагадує паркет. Іноді можна побачити кажанів, причому зовсім близько, вони висять на стелі або пролітають над головами, теж дуже цікаво.

Взагалі дивовижно, що звичайна людина може відвідати кілометри печерних ходів без спеціального обладнання. В печері цілорічно зберігається стала температура – біля 11 градусів тепла, тому влітку потрібно вбиратися тепло, щоб не застудитися (екскурсія триває до двох годин). Екскурсія Кришталевою печерою в Кривче дуже цікава, однак слід обережно відвідувати цю пам’ятку тим, хто боїться замкненого простору, оскільки це безпросвітня довга нора, з якої можна вийти, тільки пройшовши її до кінця.

Гіпсова скульптура Ящірка

Гіпсова скульптура Ящірка

Слід сказати, що печера розміщена у Борщівському районі Тернопільскої області, в якому багато печер. Можна сказати, що весь район пронизаний підземними печерами, деякі з яких тягнуться на десятки і навіть на сотні кілометрів під землею.

Хід у Кришталевій печері

Хід у Кришталевій печері

Гіпсові кристали

Гіпсові кристали

Рельєф Сова

Рельєф Сова

 

 

2 коментарі до “Кришталева печера у селі Кривче Тернопільської області

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *