Види і особливості амуніції для коней

СідлоЗ моменту одомашнення коней пройшла не одна тисяча років. Кінний спорт, Верхова їзда, робота в полі і перевезення вантажів неможлива без спеціалізованої амуніції для коней. Від її якості і правильного підбору залежить не тільки комфорт вершника, але і здоров’я тварини.

 

Спорядження для коней

Сучасний кінний спорт і кінна індустрія має правила екіпіровки вершникаі коня. Можна підібрати вироби з натуральної шкіри, синтетики, текстилю. Від фірми виробника і матеріалу залежить не тільки якість товару, але і ціна.

Кінна амуніція або амуніція для коня ділиться на декілька категорій:

 1. Трензельне наголов’я,
 2. Мундштучне наголов’я,
 3. Залізо (трензеля, мундштуки, хакамори)
 4. Повід,
 5. Допоміжні поводи (шпрунт, ковзний привід, мартингал),
 6. Сіделки і гурти,
 7. Засоби для роботи на корді (розв’язки, шлея Пессоа, Біч, корда, шамбон, гог, недоуздок, кавессон),
 8. Сідло,
 9. Засоби захисту ніг коня (бинти, ногавки, дзвіночки),
 10. Гелі та міховушки під сідло,
 11. Вальтрап,
 12. Робоча попона (для роботи в прохолодну або дощову погоду),
 13. Упряж для драйвінгу,
 14. Упряж для рисистих перегонів.

Підкови

Як підібрати сідло

Сідло для коня-важливе і необхідне придбання. Від нього залежить і правильна посадка вершника, і безпека кінської спини, а також рівномірність розподілу ваги людини.

Сідло купується в зборі з вальтрапом, амортизуючим гелем або меховушкой, подпругой, путлищами і стременами.

Підпруга

Види сідел

Для кожного виду кінного спорту існує свій вид сідла:

 1. Універсальне,
 2. Для початківців,
 3. Конкурсне,
 4. Для триборства,
 5. Прогулянковий,
 6. Скакове,
 7. Виїздкове,
 8. Для вестерну,
 9. Вольтижировочне,
 10. Для пробіжок,
 11. Іспанське.

Сідла для початківців добре підходять для перших занять, вони більш широкі і глибокі, з вираженими передньою і задньою лукою. Це забезпечує щільну і глибоку посадку вершника на перших етапах навчання, коли ще не вироблений баланс. Універсальні сідла підходять для щоденної роботи, може використовуватися для невисоких стрибків, прогулянок. Вони являють собою щось середнє між конкурним і виїздковим сідлом: мають невеликі колінні упори і виражену передню і задню луку.

Конкурсне сідло забезпечує більш міцну посадку вершника, забезпечено колінними упорами, що допомагають зберегти правильне положення ноги під час стрибка, а також більш плоске. Виїздкове сідло має довші крила для правильного положення ноги людини під час Манежної їзди і більшого контакту з конем, глибоке сидіння. Прогулянкове сідло значно ширше, довше і глибше, і може використовуватися для тривалих прогулянок, походів, а також для спортивного кінного туризму. Решта видів сідел більш специфічні і продаються у вузько спеціалізованих магазинах.

ВидиКрім спеціалізації, сідла розрізняються також матеріалом.

Шкіряне сідло виглядає більш охайно і довговічно при правильному догляді, проте після дощу шкіра довго просихає, а при підвищених температурах може потріскатися. Воно вимагає догляду і щоденного змащення спеціальним складом. Також виріб зі шкіри значно дорожче свого синтетичного побратима. Сідло з синтетичних матеріалів більш легке в обслуговуванні, менше важить, не настільки примхливо до умов погоди, проте не довговічне і навіть при правильному догляді прослужить не більш як 5 років.

Типи

 

Підбір сідла по спині коня

Грамотно підібране сідло робить щоденну роботу приємною і безпечною для обох. Сідло, підібране не за розміром, не тільки заподіює дискомфорт тварині, але і призводить до багатьох серйозних захворювань хребта і спинних м’язів. Сідло підбирається за розміром ленчика, правильному положенню і формі спини тварини.

Кожен коневласник повинен знати правильний розмір каркаса сідла або ленчика, відповідний його коні.

Вимірюється ця величина просто-відрізом гнучкого і міцного дроту довжиною в 44 см.Кінь ставиться на рівному майданчику. Приблизно в трьох-чотирьох пальцях від передньої лопатки тварини подумки проводиться вертикальна лінія. В її верхній точці на на холку коні кладеться дріт і згинається навпіл так, щоб кожна сторона дорівнювала 22 см.далі дріт знімається і вимірюється відстань між зігнутими кінцями. Відстань і визначає розмір каркаса сідла.

Існує також більш поширена класифікація від виробників:

 • вузьке,
 • середнє,
 • широке,
 • дуже широке,
 • екстра широке.

Однак у різних виробників різниця в розмірах коливається в межах 2-4 см, що досить істотно для спини тварини. Деякі фірми, такі як Wintec, виготовляють сідла зі змінними ленчиками і продають їх в комплекті.

Не менш важливу роль відіграє і правильне розташування сідла. Найчастіша помилка – коли людина кладе сідло занадто високо на холку. В результаті воно заважає нормальному руху лопатки, порушує свободу руху, ускладнює правильність виносу кінцівок. В результаті-перенапруження м’язового пояса спини і незворотні порушення в роботі опорно-рухового апарату.

Правильно розташоване сідло – не далі останнього ребра. В цьому випадку воно не затискає холку, не тисне на нирки і поперек.

Каретна амуніція

Сьогодні карета з кіньми – це розкіш, прикраса урочистостей і дуже дорогий вид спорту, але менше століття тому це був звичний засіб пересування.

Існує багато різновидів карет, які розрізняються не тільки формою і місткістю пасажирів, але і кількістю запряжених в них коней. Так карета може бути одноконной, а може включати упряжку з восьми або навіть дванадцяти коней!

Найпростіша карета відрізняється закритою кабіною і ресорами. Вона розрахована на чотирьох пасажирів. Кучер, керуючий кіньми, сидить на спеціальних козлах, що знаходяться попереду. Для каретної їзди необхідно мати не тільки сам екіпаж, але і спеціальну упряж.

Трензельне наголов’я може мати шори в області очей, щоб коні не реагували на навколишні предмети і один одного, залізо вибирається більш суворе — найчастіше використовуються різні види «імперіалів» і «мундштуків». Поводи або віжки повинні бути досить довгими, найкраще використовувати похідний варіант з паралельними поводами для кожного коня. Це може бути не дуже зручно для багатоконной упряжки, але забезпечує більший контроль і керованість тваринами.

Підпруга і сіделка також невід’ємна частина упряжі. Вони передають тяговий ефект на спину коня і допомагають утримати весь комплект амуніції.

Наступний важливий елемент – шлея. Шлея кріпиться до хомута і утримує його під час підйомів, на швидких алюрах і осаджуванні. Хомут передає тягову силу кареті і підганяється за розміром шиї коня. Амуніція виготовляється як зі шкіри, так і з синтетичних матеріалів. Для парадних виїздів і шоу елементи упряжі прикрашаються камінням, латунними вставками, дорогоцінними металами, розписом і навіть хутром.

Правильно підібрана каретна упряж не сковує рух коня, рівномірно розподіляє навантаження на плечовий пояс і спину, і не дуже щільно прилягає до шкіри тварини. Каретна амуніція може бути як натуральної шкіряної, так і синтетичної. Натуральна шкіра виглядає більш ефектно і довговічна, проте коштує набагато дорожче шкірозамінника.

Карета

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *