Замок у селі Городиська

ГородищеБіля села Городиська Рогатинського району Івано-Франківської області є городище. Село знаходиться на кордоні Івано-Франківської та Тернопільської області, у 15 кілометрах на схід від Рогатина, в 11 кілометрах на південний захід від міста Бережани.

ВалПоряд із селом, на підвищенні збереглося давньоруське городище Х – ХІІІ століть. На супутникових фотографіях (особливо зимових, коли сніг) видно вал, який йде по периметру майданчика городища.

Богдан Томенчук у книзі “Археологія городище Галицької Землі, Галицько-Буковинського Прикарпаття” (2008) прив’язав фортецю до села Лопушня, яке знаходиться у двох кілометрах на схід від села Городиська. Поблизу села Лопушня було знайдено язичницький ідол з чотирма обличчями та чотирма ногами. Верхню частину було знищено, залишили чотири ноги, зверху поставили хрест. В радянський час ноги поставили на подвір’ї музею Драгоманова у Львові, де вони зберігаються донині.

ПланЗ напільного боку приблизно у 120 метрах від валу дитинця є ще один вал, який перерізає ми. Таким чином було дві лінії оборони. Це було давньоруське місто з дитинцем та укріпленим посадом.

Городиська – відносно молоде село. На карті Фрідріха фон Міга його немає, на місці села – ліс, через які прохоть багато районів. В районі сучасного є назва “B Horodyska”, що означає Гора Городиська.

На карті 1861 – 1864 років є багато підвищень, які підписані з півночі на південь як “Городище”. Села немає. На карті 1869 – 1887 років села немає. Назва “Городище” зміщується на південь відносно ділянки з укріпленням. Картографи могли не знати, де знаходилося укріплення, тому і писали назву “Городище” в різних місцях.

Карта фон Міга

Карта фон Міга

Наприкінці ХІХ – на початку ХХ століття село мало назву Городище. Коли з’явилося село, картографи окремо підписували населений пункт, окремо – підвищення на північ від села.

У 4,5 кілометрах від Городиська розміщене укріплення в селі Мечищів (Тернопільська область, Бережанський район), яке також споруджене на мисі. Ці два укріплення могли бути споруджені в одни час.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *