Городище, замок та міські укріплення в селі Новий Мартинів і Тенетники

Городище у Новому Мартинові

Городище у Новому Мартинові

В селі Новий Мартинів Галицького району Івано-Франківської області був замок, міські укріплення, є городище. Ще одне городище, яке, можливо, було шанцем, розміщене біля сусіднього села Тенетники.

Фортеця у Мартинові на карті Боплана

Фортеця у Мартинові на карті Боплана

Городище у Новому Мартинові існувало з ХІІІ по ХVII століття. Поблизу городища у середині ХVII століття виникло містечко Мартинів із замком. На карті Боплана поруч з Мартиновом можна побачити село Старий Мартинів.

Городище знаходиться поруч із Старим Мартиновом, можливо це була цитадель поселення Старий Мартинів, яке з якихось причин (можливо, татарський напад), було перенесено на місце, де було засноване місто Мартинів. Через деякий забудова Нового Мартинова поглинула городище, Старий Мартинів залишився окремим населеним пунктом. На місці міста Мартинів – Новий Мартинів. Де знаходилися міські укріплення Мартинова, невідомо, але місцевість не дуже забудована, тому земляні вали міської фортеці мали зберегтися.

Між селами Новий Мартинів і Тенетники є невелике укріплення розміром 50 на 50 метрів, це, можливо, був шанець.

Новий Мартинів на карті фон Міга 1782 року

Новий Мартинів на карті фон Міга 1782 року

У ХVII столітті у Новому Мартинові були міські укріплення та замок. Місце розміщення замку невідоме, він міг розміщуватися на території шанцю, який є ближче до села Тенетники, також замок міг бути на місці городища у Новому Мартинові, можливо замок ще в іншому місці.

У 1624 році біля Мартинова була битва, в якій Станіслав Конєцпольський та Томаш Замойський розгромили ногайських татарів на чолі з Кантемиром Мурзою. Татари перейшли кордон Молдавії і не почали грабувати прикордонні села, а перейшли Дністер біля Мартинова (тут був брід) і пішли на Перемишль. Вони дійшли до Перемишля, Ярослава, Кросно, Ряшова. Пограбувавши села із здобиччю вони повернулися до Мартинова, де хотіли перейти Дністер. Біля мартинівського броду поляки (5000 війська, з них 1000 панцерних козаків на чолі із Стефаном Хмелецьким) чекали у засідці. Незважаючи на те, що татари дізналися про засідку, поляки їх розгромили. Із 10-тисячного татарського війська до Буджака, де була їх батьківщина, дійшло декілька сотень татар на чолі з Кантемиром. Із собою вони вели декількох полонених шляхтичів, за яких сподівалися взяти викуп. Решта здобичі відбили поляки на чолі з Станіславом Конєцпольським і Томашем Замойським та панцерні козаки Стефана Хмелецького.

Справа - городище біля села Тенетники, зліва - городище у Новому Мартинові

Справа – городище біля села Тенетники, зліва – городище у Новому Мартинові

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.