Археологія та стародавня історія Золочівського району

Археологічні дослідження

Археологічні дослідження

Стародавня історія та археологія Золочівського району Львівської області цікава тим, що тут містився один із небагатьох ідентифікованих боярських замків – замок боярина Клим’яти в Гологорах, який згадувався в 1231 році. В Глинянах є єдине у Львівській області поселення трипільської культури, яке говорить про бажання експансії трипільських племен на північних захід. Хоча в сусідній Івано-Франківській області таких поселень – сотні.

Село Бужок

На межі угідь сіл Бужок і Гончарівка в урочищі За рови – поселення комарівської та висоцької культур, проводилися археологічні розкопки

Село Бір

На східній околиці села Бір, на лівому березі ріки Західний Буг, піщана дюна – поселення бронзового віку, пам’ятка зруйнована

Село Вороняки

В селі Вороняки біля витоку ріки Золота Липа, на її правому березі – поселення липицької культури та давньоруське селище ХІ – ХІІІ століть, проводилися розкопки.

Село міського типу Глиняни

Карта стародавнього поселення з розкопаними квадратами

Карта стародавнього поселення з розкопаними квадратами

В селищі Глиняни в урочищі Діброва – стоянка пізнього неоліту, пам’ятка зруйнована. В урочищі Замістя, на мисі лівого берега ріки Прогноївки, на території радянської «Заготбази» – поселення трипільської та поморської культур, давньоруське селище ХІІ – ХІІІ століть, проводилися розкопки. Хочу зазначити, що поселення трипільської культури не характерне для Львівської області, тому це унікальне, можливо єдине виявлене трипільське селище на Львівщині. На березі ріки Полтва виявлено давньоруське селище, пам’ятка зруйнована. На території Глинян знаходили римські монети другого століття нашої ери.

Село Гологори

На околиці Гологір, на високому пагорбі трикутної форми зі стрімкими схилами – укріплена садиба боярина Клим’яти, згадана у літописі під 1231 роком як замок Голі Гори. Урочище За лугом, біля тракторного стану, на правому березі ріки Золота Липа – поселення висоцької, липицької, черняхівської культури та давньоруського часу ХІ – ХІІІ століть, проводилися розкопки.

Село Гологірки

Біля церкви в селі Гологірки – давньоруське городище

Село Гончарівка

Біля села Гончарівка, на схилі берега струмка – поселення культури шнурової кераміки. В урочищі Гряди, півтори кілометра на захід від села, на підвищеній дюні серед болота – поселення висоцької культури та давньоруського часу, ці пам’ятки досліджувалися археологами. В урочищі Вигін, на підвищенні в центрі села – грунтовий могильник висоцької культури, який досліджувався науковцями. В урочищі За рови, на межі села Гончарівка і Бужок – поселення висоцької культури.

Село Блиховичі

В селі Блиховичі, на пісковій дюні біля ставу – поселення висоцької культури

Село Жуків

Півкілометра на північний захід від села – поселення перших століть нашої ери.

Село Жуличі

На околиці села Жуличі виявлено поховання в кам’яній гробниці висоцької культури, пам’ятка зруйнована. В центрі села, на городах, на невеликому підвищенні – грунтовий могильник висоцької культури, проводилися розкопки.

Місто Золочів

Скляні браслети

Скляні браслети

В місті Золочів, в урочищі Банишин, на території відстійника цукрового заводу – грунтовий могильник культури шнурової кераміки, проводилися розкопки, пам’ятка зруйнована. В урочищі Поле на могилі, на території автобази – грунтовий могильник висоцької культури, проводилися розкопки, пам’ятка зруйнована

Село Княже

В селі Княже, в урочищі За ліщиною, на горбі біля кладовища – поселення скіфського періоду, черняхівської культури та давньоруського періоду, проводилися розкопки

Село Колтів

В селі Колтів, в урочищі При горальні (інша назва – Замчисько), поблизу ставу, в лісі, підвищення серед болота лівого берега ріки Західний Буг – давньоруське гордище типу «притулок», яке сполучене з руслом ріки насипною дорогою.

Село Переволочна

На околиці села Переволочна – грунтове поховання з тіло спаленням висоцької культури, проводилися розкопки.

Село Підгір’я

На території села Підгір’я – давньоруський могильник з тіло спаленням, проводилися розкопки.

Село Пилипці

На підвищенні біля села Пилипці – кам’яна гробниця культури кулястих амфор, проводилися розкопки. В урочищі Лоскотів виявлено поховання під кам’яною плитою давньоруського періоду, проводилися розкопки.

Село Почапи

Між селами Почапи і Хільчиці, в урочищі Дубина – стоянка пізнього палеоліту, культурний шар зруйновано. Між селами Почапи і Хільчиці, між шосейною дорого і руслом ріки Белзець – грунтовий могильник культури шнурової кераміки, проводилися розкопки, пам’ятка зруйнована. Між селами Почапи і Хільчиці, між шосейною дорогою і руслом ріки Белзець – поселення висоцької культури, скіфського періоду, давньоруське селище Х – ХІІІ століть. Між селами Почапи і Княже, в лісі – поселення скіфського періоду.

Село Ремезівці

Триста метрів на північний захід від села Ремезівці, в урочищі Кути, на схилі лівого берега ріка Золота Липа – поселення липицької та черняхівської культур, давньоруського періоду ІХ століть, проводилися археологічні розкопки. В урочищі Коропчик, на північ від села – давньоруське селище.

Село Сасів

Студентська археологічна практика

Студентська археологічна практика

Півтори кілометри на південь від села Сасів, в урочищі Гоордисько, на горбі – давньоруське городище ХІ – ХІІІ століть. Сто метрів на захід від хутора Папірня, на лівому березі ріки Західний Буг – поселення висоцької та черняхівської культур, культурний шар частково зруйнований. Північно-східна околиця хутора Папірня, на високому лівому березі ріки Західний Буг – поселення раннього залізного віку та давньоруського часу ХІІІ століть, культурний шар частково зруйнований.

Село Стрілки

В селі Стрілки, в урочищі Попова гора і Хрест, на південно-східному схилі підвищення – давньоруське селище ХІІІ століть, проводилися розкопки.

Село Ушня

В селі Ушня, в урочищі Свята гора – давньоруське городище ХІІІ століть.

Село Якторів

Між селами Якторів і Унів, в урочищі Яворина, в лісі – курганний могильник культури шнурової кераміки, археологи проводили розкопки.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.