Археологія та стародавня історія Жовківського району

Реконструкція Жовківського замку

Реконструкція Жовківського замку

В Жовківському районі Львівської області багато поселень бронзового віку, зокрема Комарівської культури, археологами досліджено декілька поселення ранього залізного віку, зокрема скіфського періоду. Є декілька давньоруських городищ

Археологія та стародавня історія Жовківського району

Село Боянець

Замок у Жовкві

Замок у Жовкві

В селі Боянець в урочищі Грибок, на лівому похилому березі ріки Свиня виявлено поселення поморської культури, проведені археологічні розкопки. В урочищі Козинець на правому березі ріки Свиня – поселення раннього залізного віку. Проводилися розкопки. Урочище За рікою, поблизу хутора Медвежа, на мисі лівого берегега ріки Свиня – давньоруське селище Х століття, тут також працювали археологи. В урочищі Станіслівка, один кілометр на північ від села, на правому березі ріки Свиня, на території пісковикового кар’єру біля колгоспних ферм – поселення комарівської культури, проводилися прозкопки, пам’ятка зруйнована.

Село Великий Дорошів

В селі Великий Дорошів, на ілвому корінному березі ріки Млинівка між Великим і Малим Дорошевим – поселення черняхівської культури, культурний шар зруйновано.

Село Велике Передмістя

В селі Велике Передмістя, в урочищі Хитрейське, півтори кілометри від урочища на захід, на правому березі ріки Городенка, на пісковій дюні – стоянка мезоліту та поселення раннього залізного віку, культурний шар зруйновано.

Село Верени

На південній околиці села Верени, на правому березі ріки Туринка, на пісковій дюні – поселення раннього залізного віку, культурний шар зруйновано.

Село Воля Гамулецька

Двісті метрів на схід від села Воля Гомулецька – поселення раннього залізного віку

Село Воля Жовтанецька

На східній околиці села Воля Жовтанецька, на пісковиковій дюні і заплаві правого берега ріки Желжець, навпроти лісництва, на дюні стоїть щогла високовольтної електропередачі – тут поселення скіфського періоду, культурний шар зруйновано.

Село В’язова

Статуетка скіфського періоду, можливо керамічний ідол

Статуетка скіфського періоду, можливо керамічний ідол

На західній околиці хутора Руда, який відноситься до села В’язова, на високому правому березі ріки Свиня, на території пісковикового кар’єру – поселеня бронзового віку, пам’ятка частково зруйнована. Півкілометра на північ від В’язової, на мисі правого, корінного високого берега ріки Свиня – стоянка мезоліту, поселення раннього залізного віку, культурний шар частково зруйновано. В хуторі Опліний на південно-східній околиці хутора, на лівому березі струмка, в лісовій просіці, на північ від кладовища – поселення раннього залізного віку, культурний шар зруйновано. В хуторі Оплітний, на східній околиці хутора, на правому низькому березі струмка, в меліоративному каналі – поселення скіфського періоду, культурний шар зруйновано. В центрі хутора Оплітний, на піщаній дюні правого берега струмка – поселення скіфського часу, культурний шар зруйновано.

Село Гійче

На східній окраїні хутора Дячки, що відноситься до села Гійче, на мисі лівого берега ріки Рата, на території пісковикового кар’єру – поселення скіфського періоду, яке частково зруйноване кар’єром. Триста метрі східніше хутора Дячки, на мисі низького лівого берега ріки Рата – поселення комарівської культури, культурний шар зруйновано.

Село Глинське

На південний захід від села Глинське, в урочищі Щекотин, на узгір’ї – городище давньоруського міста Щекотина, який згадувався у літописі в 1243 році, проводилися розкопки. В урочищі Цвинтар, на південь від села, на плато з крутими схилами – давноруський грунтовий могильник ХІ – ХІІІ століть, проводилися розкопки. В урочищі Гора Маньківна, на південному схилі гори – давньоруське селища ХІІ століття. Чотириста метрів на захід від церкви і кладовища, праворуч дороги на Крехів – давньоруське поселення, культурний шар зруйновано. Чотириста метрів на захід від села, 200 метрів на північ від кладовища і церкви – поселення раннього залізного віку, культурний шар зруйновано.

Село Гринчуки

На південно-західній околиці села Гринчуки – давньоруське городище ХІІ – ХІІІ ст. В урочищі Горб, в північно східній частині села, на пісковиковій дюні – стоянка мезоліту, поселення культури шнурової кераміки та раннього залізного віку VIII – VII століть до нашої ери, пам’ятка частково зруйнована. В урочищі Нестерка, на пісковиковій дюні – поселення культури лійчастого посуду В урочищі Борсучин, на південно-східній околиці села, на пісковиковій дюні – поселення комарівської та висоцької культур.

Село Деревня

В селі Деревня, на мисі при злитті ріки Свиня і Деревинки – стоянка мезоліту, поселення культури шнурової кераміки, пам’ятка зруйнована. Один кілометр на північ від села, на овальному мисі лівого берега ріки Свиня – давньоруське селище ХІ – ХІІІ століть. 700 метрів від північно-східної околиці села, на мисі високого крутого правого берега ріки Свиня – поселення бронзового віку, культурни шар зруйновано.

Село міського типу Добросин

На південній околиці селища Добросин, на півкілометра південніше кладовища, на пологому лівому березі ріки Деревенка – поселення скіфського періоду. Триста метрів на південний захід від залізниці, між лівим берегом ріки Деревенки і меліоративним каналом, на пісковій дюні серед торфового болота – давньоруське поселення, культурний шар зруйновано.

Село міського типу Дубляни

В південно-західній частині селища, на підвищенні біля дороги на Великі Грибовичі виявлено грунтовий могильник з тілоспаленням у кам’яних гробницях поморської культури. Проводилися розкопки.

Місто Жовква

Храми Жовкви

Храми Жовкви

На околиці міста Жовква – знахідка скарбу бронзових речей. На південій околиці міста, на території цегельного заводу, на мисі лівого берега ріки Скварява – поселення раннього залізного віку і давньоруське поселення, пам’ятки частково зруйновані. На південній околиці Жовкви, біля підніжжя пагорбу, поблизу залізниці – давньоруське поселення ХІ – ХІІ ст., проводилися розкопки. У місті є замок та залишки міських укріплень, які звів гетьман Жолкевський, на честь якого і було названо місто.

Село Завадів

Два з половиною кілометри на південь від села Завадів, в урочищі Бобелика, на високому пагорбі – давньоруське городище ХІ – ХІІ ст., культурний шар зруйнований.

Село Замочок

На правому березі ріки Деревенка в селі Замочок, на пісковій дюні, на теритої кар’єру – стоянка мезоліту, поселення раннього залізного віку VIII – VII століть до нашої ери.

Село Зарудці

На колгоспному дворі села Зарудка – давньоруське городище.

Село Зашків

Енеолітична крем'яна сокира

Енеолітична крем’яна сокира

Півкілометра від південно-східної околиці села Зашків, правору дороги на Великий Дорошів, на підвищенні серед болота лівого берега ріки Млинівнка – поселення енеоліту та раннього залізного віку, культурний шар частково зруйновано. В урочищі Загороди, на західній околиці села, на мисі лівого низького корінного берега ріки Млинівки, біля залізничного моста – поселення раннього залізного віку.

Село Йоничі

Триста метрів від східної окраїни села Йончі, мис між двома струмками – поселення бронзового віку, культурний шар зруйновано. На північно-східній окраїні села Йоничі, на території піщаного кар’єру – давньоруське селище Х століть, пам’ятка частково зруйнована.

Село Кам’янка

В селі Кам’янка на піщаному кар’єрі на мисі лівого берега ріки Біла – поселення комарівської культури, пам’ятка зруйнована. На південно-західній околиці села, на лівому березі лівого берега ріки Біла – поселення культури лійчастого посуду, культурний шар зруйновано.

Село Костеїв

Чотириста метрів від північно-західної околиці Костелова, навпроти хутора Четверик, 300 метрів на південь від шкірзаводу, східніше залізниці, на мисі високого крутого лівого берега струмка Думний – поселення культури шнурової кераміки, культурний шар зруйнований. 400 метрів на північ від села, півкілометра на південь від села Мертвичі, на захід від залізниці, мис лівого берега струмка Думний, тут стоїть хата – поселення раннього залізного віку. 300 метрів від північної околиці села, на мисі пологого лівого берега струмка думний, на якому стої хата  поселення черняхівської культури, культурний шар частково зруйновано.

Село Крехів

На околиці села Крехів – знахідка скарбу бронзових речей голіградської культури.

Село міського типу Куликів

На північно-східній околиці селища Куликів – давньоруське городище

Село Кулява

На східній околиці села Кулява, на мису правого берега ріки Деревенка в місці її повороту на північ і на схід, територія кар’єру – поселення бронзового віку та давньоруського часу, частково зруйноване. На південно-східній околиці села, на двох піщаних дюнах лівого берега ріки Деревенка – поселення комарівської культури, культурний шар зруйновано.

Село Кунин

Палеолітичні і мезолітичні знаряддя праці з кременю

Палеолітичні і мезолітичні знаряддя праці з кременю

В селі Кунин, в урочищі Толока, на правому березі ріки Деревенка, на піщаній дюні – мезолітична стоянка, культурний шар зруйнований.

Село Купчиволя

Один кілометр на північ від Купчиволі, оточений болотом мис між лівим берегом ріки Желдець і меліоративним каналом – поселення культури лійчастого посуду, культурний шар пам’ятки зруйнований.

Село Любеля

Триста метрів на південь від села Любеля, на мисі правого берега ріки Біла – стоянка мезоліту, поселення бронзового віку, культурний шар зруйнований. На східній околиці села, поблизу кладовища, біля лісу – поселення культури кулястих амфор, культурний шар зруйнований. Триста метрів на північний захід від хутора Бесіди, який відоситься до Любелі, на піщаній дюні лівого берега ріки Біла – поселення комарівської культури, культурний шар поселення зруйнований. На північно-західній околиці села, біля хутора Бесіди, на лівому березі ріки Біла, біля моста – поселення культури лійчастого посуду, культурний шар частково зруйнований. На південній околиці хутора Бесіди, біля кладовища, на правому березі ріки Біла – поселення бронзового віку, культурний шар зруйнований. На північній околиці хутора Бесіди, на правому березі ріки Біла – оборонні земляні вали невизначеного часу у вигляді квадрата з в’їздом з півночі.

Село Мелехів

Біля злиття двох потічків на сільському пасовищі села Мелехів – поселення черняхівської культури, проводилися розкопки.

Село Малі Грибовичі

В селі Малі Грибовичі, в урочищі Чорна гора – поселення култури лійчастого посуду та давньоруське городище ХІ – ХІІІ століть, проводилися археологічні дослідження.

Село Мокротин

На південно-західній частині села в урочищі Городиська – давньоруське селище. Назва урочища говорить про існування на цьому селищі або поблизу нього стародавнього укріплення.

Село Нова Скварява

В селі Нова Скварява на території цегельного заводу – грунтовий могильник лужицької культури з тілоспаленнями в урнах, проводилися археологічні розкопки.

Село Підлісне

Півтори кілометри від східної околиці села Підлісне, біля ставка, на правому березі ріки Желдець, на піщаній дюні, на якій стоїть щогла високовольтної лінії електропередач – поселення культури шнурової кераміки, культурний шар зруйнований.

Село Потелич

На північно-східній околиці села Потелич, на високому горбі, на території кар’єру – поселення культури лійчастого посуду та давньоруське городище ХІ – ХІІІ століть. Пам’ятки зруйновані.

Село Ситихів

В селі Ситихів, на високому правому березі ріки Млинівки, в урочищі Дубина, біля колгоспних ферм – давньоруське поселення, культурний шар частково зруйнований. В урочищі Біла гора, на високому мисі з крутими схилами лівого берега ріки Млинівки – поселення культури лійчастого посуду, проводилися археологічні дослідження.

Село Стронятин

Енеолітична сланцева сокира

Енеолітична сланцева сокира

В селі Стронятин, в урочищі Діброва, триста метрів на південь від колгоспних ферм, серед болота лівого береза ріки Млинівка, на піщаній дюні між меліоративними каналами – поселення енеоліту, бронзового і раннього залізного віків, культурний шар частково зруйнований. Декілька сотень метрів на схід від села , на південному березі торфового болота, на території піщаного кар’єру – поселення бронзового віку, пам’ятка зруйнована.

Село Туринка

На південно-східній околиці села Туринка, на мисі правого берега ріки Туринка – поселення раннього залізного віку, культурний шар частково зруйнований.

Село Цитуля

В селі Цитуля, на мису високого корінного правого берега ріки Деревенька, на території піщаного кар’єру – поселення скіфського періоду, пам’ятка частково зруйнована.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *