Археологія та стародавня історія Яворівського району

Археологи

Археологи

У Яворівському районі Львівської області багато стародавніх поселень і городищ, поселення в основному скіфського періоду, римського часу (черняхівські) та давньоруські.

Село Вільшаниця

На схід від Вільшаниці, в урочищі Задрузда гора, на відстані сто метрів від шосейної дороги, на піщаному підвищенні – мезолітична стоянка із зруйнованим культурним шаром.

Село Віжомля

Півтори кілометри на північ від Віжомлі, в урочищі Площа, на правому березі ріки Бугаївка, на південному схилі піщаної дюни – поселення раннього залізного віку, розкопане археологами. Півтори кілометри на захід від урочища Площа, на правому березі ріки Бугаївка, на піщаній дюні – поселення раннього залізного віку, досліджене археологами.

Село Вороблячин

Піж селом Вороблячин і пердмістям міста Немирів, в урочищі Замчисько – давньоруське городище Х – ХІІ століть.

Село Вороців

В селі Вороців, в урочищі Кам’яниця, на правому березі ріки Стара – мезолітична стоянка, проведені розкопки. Півкілометри на північний захід від села, на правому берізі ріки Домажирки – стоянка мезоліту, проводилися розкопки. П’ятсот метрів на південь від села Вороців, на лівому березі струмка – давньоруське поселення. Сто метрів на схід від села, двісті метрів від правого берега ріки Стара – поселення черняхівської культури.

Село Грушів

На території Грушова, в урочищі Стадіон, на лівому березі ріки Завадівка (Любачівка) – давньоруське селище, тут працювали археологи. На північній околиці села Грушів, ліворуч шосе на місто Немирів, на правому березі ріки Завадівки – поселення комарівської культури, розкопувалося науковцями. Один кілометр на схід від Грушова, на пісковій дюні поблизу греблі водосховища на сірчаному кар’єрі – поселення скіфського періоду, зруйноване діяльністю людей.

Село Добростани

На околиці Добростанів – грунтовий могильни з тілоспаленням пшеворської культури, проводилися розкопки. Урочище Залапин, один кілометр на північ від села Добростани – давньоруське городище ХІ – ХІІ століть. Двісті метрів на північний схід від села, на західному березі Білогорського озера – давньоруське поселення.

Село Домажир

Один кілометр на південний схід від села Домажир, сто метрів на північ від шосе Львів – Яворів – давньоруське поселення. Півкілометри на південний схід від села, на лівому березі струмка – давньоруське поселення. В урочищі Болото над ставком – давньоруське городище. П’ятсот метрів на схід від Домажира, на лівому березі ріки Стара, на горбі біля церкви – черняхівське поселення.

Село Жорнисько

Півкілометри на південний схід від Жорниськ, на правому березі ріки Стара – поселення черняхівської культури. П’ятсот метрів на північний захід від села, на правому березі ріки Стара – черняхівське поселення.

Село Затока

Півкілометри на південь від Затоки, в урочищі Коло грабарки, на лівому березі ріки Верещиця, на південному і західному схилі піщаною дюни – поселення комарівської культури, поховання з тілоспаленням лужицької культури, проводилися розкопки.

Село Карачинів

На мису лівого берега ріки Стара, біля хутора Кички-Мички, на городах – поселення бронзового віку та давньоруського періоду із зруйнованим культурним шаром. Півкілометри на північний захід від села, на правому березі ріки Страховалиця – поселення черняхівської культури.

Село міського типу Краковець

На острові серед ставка на східній околиці Краковця, праворуч дороги на яворів – поселення раннього залізного віку із зруйнованим культурним шаром.

Село Липовець

Урочище Стаї, на високому березі пересохлого струмка поблизу лісу – поселення раннього залізного віку та давньоруського періоду, культурний шар не зберігся повністю.

Село Ліс

На північній околиці села Ліс, в урочищі Глина – давньоруське селище.

Село Мурини

Півкілометра на південний захід від Мурин, в урочищі Молокова гора – поселення перших століть нашої ери та давньоруського періоду.

Село Нагачів

На західній околиці села, на правому березі ріки Липка, на території кар’єру – частково зруйноване поселення скіфського періоду. В хуторі Німці, на підвищенні серед болота правого берега  ріки Липка – поселення бронзового віку із незбереженим культурним шаром.

Село Наконечне Друге

Один кілометр на північний захід від села Наконечне Друге, в урочищі Кринички, праворуч дороги на Краковець ,на підвищенні над заболоченою долиною – поселення черняхівської культури.

Місто Немирів

На північний схід від Немирова, в урочищі Боротня – давньоруське городище ХІІ – ХІІІ століть.

Село Оселя

На території села Оселя – давньоруське селище.

Село Поріччя

Сто метрів на південь від Поріччя, на правому березі ріки Верещиця – давньоруське поселення.

Село Прилбичі

Півтори кілометри на південний схід від Прилбичів, в урочищі Стависько, на підвищенні серед болотистої низовини над рікою Гноєць – поселення висоцької культури. В урочищі Нива, східніше від Прилбичів, на підвищенні серед болотистої низовини – поселення висоцької культури та давньоруського періоду. В західній частині шкільного подвір’я – давньоруське селище ІХ – Х століть із зруйнованим культурним шаром. Урочище Коблів, біля перехрестя доріг Яворів – Судова Вишня – Прилбичі, на півострові серед болота – поселення висоцької культури та давньоруського періоду ХІ – ХІІ століть, проводилися розкопки. На захід від села, біля межі колгоспного елеватора, на схилі правого берега струмка – давньоруське поселення ІХ століть. Урочище Загунне, на східній околиці села, на похилому березі болота, присадибна ділянка О.М.Юриса – черняхівське поселення та давньоруське селище ХІ століть із зруйнованим культурним шаром.

Село Рогізне

На північ від хутора Ліщечне, в урочищі Шоловівка, уздовж струмка – поселення липицької та черняхівської культури. Хутір Ліщечна, урочище Під гостинцем, на схід від хутора – поселення висоцької культури.

Село Рокитне

На північний захід від села Рокитне, в урочищі Гринівка – Зелений горб, в лісі – курганний могильник культури шнурової кераміки з 16 курганів, шість з них – розкопані. Урочище Окопи, на південній околиці Рокитного, на висоті з крутими схилами – давньоруське городище.

Село Салаші

Печера у Страдчі

Печера у Страдчі

На північно-східній околиці хутора Васюки, на правому березі струмка – давньоруське селище ІХ – Х століть, досліджене науковцями.

Село Страдч

Вхід до печери, Страдч

Вхід до печери, Страдч

У західній частині Страдча, на гребені мисоподібного підвищення, яке оточене з півдня і заходу рікою Верещицею – давньоруське городище ХІ – ХІІ століть. На західній околиці Страдча, ліворуч дороги на Івано-Франкове, з північного боку високої гори, поблизу церкви – печера ченців, викопана у пісковій скелі і датується ХІ – ХІІ століттям. Тут щорічно проходять прощі УГКЦ.

Село Терновиця

Урочище Каспрів, Сотлисовий горб, Піски, на піщаному острові серед болота – поселення скіфського періоду VІІ – VІ століть до нашої ери, могильник з тілоспаленнями лужицької культури, проводилися розкопки. Хутір Гнійно, двісті метрів на південь від хутора, на дюні на лівому березі ріки Гноєвиця – мезолітична стоянка, поселення раннього залізного віку із зруйнованим культурним шаром. Урочище Острівець, один кілометр на захід ві села, на правому березі ріки Бугаївка – давньоруське селище Х – ХІ століть, проводилися археологічні дослідження.

Село Чернилява

Півтори кілометри на захід від Чорниляви, на мису при литті двох струмків – поселення комарівської культури із зруйнованим культурним шаром.

Село Черчик

Урочище Корчунок, на південь від Черчика, на правому березі ріки Бугаївка – давньоруське селище Х – ХІ століть, розкопано науковцями.

Село Божа Воля

Піщана дюна біля села Божа Воля – поселення культури лійчастого посуду.

Село Чолгині

На межі із землями села Салаші і Чолгині, в урочищі Лозів, на південно-східному березі водоймища Яворівського хімбуду – поселення висоцької культури.

Село міського типу Шкло

Півтори кілометри на південний захід від Шкла, в урочищі Лазні (болото) – давньоруське селище. Три кілометри від селища Шкло, півкілометри на північ від шосейної дороги Львів – Яворів, урочище Заямини, на схилі берега заболоченої низовини – поселення висоцької культури, проводилися розкопки.

Село Шеплоти. Один кілометр на захід від Шеплотів, на піщаній дюні на правому корінному березі ріки Завадівка (Любачівка) – поселення комарівської культури, територія пам’ятки зруйнована. Один кілометр триста метрів від Шеплотів, праворуч дороги на Немирів, на піщаній дюні під лісом – зруйноване поселення скіфського періоду.

Місто Яворів

Замок Собеського у Яворові

Замок Собеського у Яворові

Західна частина Яворова, в урочище Лиса гора – поселення тшинецької культури, досліджене археологами.

Читайте доповнення – Археологічні дослідження Яворівського Розточчя

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.