Стрийський район Львівської області багатий на пам’ятки комарівської культури, культури шнурової кераміки, давньоруські поселення. В районі багато курганних могильників, часто знаходять римські монети.
Село Великі Дідушичі
Зміст
Півкілометра на південний захід від Великих Дідушичів, ліворуч дороги на Межиріччя – курган невизначеного часу, двацять метрів у діаметрі та два з половиною метри заввишки.
Село Вергани
На околиці Верган- знахідка золотої римської монети І століття.
Село міського типу Дашава
Півтори кілометри на схід від Дашави, в урочищі Зруби, з обох сторін дороги – курганний могильник невизначеного часу з чотирьох насипів, двацять метрів у діаметрі і півтори метри висотою. Два кілометри на північний схід від Дашави, під лісом – два кургани невизначеного часу, біля дванадцяти метрів у діаметрі і два метри висотою.
Село Добряни
Два кілометри на північний захід від Добрян, на полі біля залізниці Стрий – Львів – курганний могильник невизначеного часу, майже повністю розораний.
Село Довголука
Сто метрів на північний схід від церкви – курган невизначеного часу, п’ятнадцять метрів у діаметрі і чотири метри висотою. Один кілометр на північний схід від села Довголуки, на полі біля села Воля Довголуцька – курган невизначеного часу.
Село Загірне
Триста метрів на північ від Загірного, праворуч дороги на Ходосовичі, біля східної огорожі кладовища, на правому березі ріки Жижоні – поселення бронзового віку, перших століть нашої ери та давньоруське селище ХІ – ХІІІ століть.
Село Йосиповичі
П’ятсот метрів на південний схід від села – курган невизначеног часу, п’ятнадцять метрів в діаметрі і один метр висотою. Два з половиною кілометри на південний захід від села Йосиповичі, в урочищі Заліско, в лісі – два кургани невизначеного часу, 20 метрів у діаметрі і півтори метри висотою. Урочище Бучина, три кілометри на південь від Йосипович, в лісі – курганний могильник невизначеного часу, що складається з 32 насипів. Кургани в діаметрі від 15 до 40 метрів і висотою від двох до шести метрів.
Село Кавське
Один кілометр двісті метрі на південний захід від Кавського, в заплаві ріки Ступниці – рештки стоянки культури шнурової кераміки і комарівської культури, яка розташована на шести штучних насипах, кожен 24 метри в діаметрі та до одного метра заввишки над болотом, проводилися розкопки. Урочище Бучина, чотири кілометр на північ від Кавського, в лісі, над заплавою ріки Ступниця – давньоруське городище ХІ – ХІІІ століття. Урочище Бич, чотири з половиною кілометри на південний захід від Кавського, на правому березі ріки Летнянки – давньоруське городище ХІІ – ХІІІ століть, розкопане археологами.
Село Комарів
Триста метрів на південний схід від Комарова, біля дороги на Ходосовичі – курган невизначеного часу, сім метрів у діаметрі і півтори метри заввишки. Урочище Могила – два кургани культури шнурової кераміки, досліджувались археологами. На території села Комарів – поселення комарівської культури, пам’ятка зруйнована.
Село міського типу Моршин
Два з половиною кілометри на південний схід від Моршинського залізничного вокзалу, в урочищі Пісок, на лівому березі ріки Бережниця – мезолітична стоянка із зруйнованим культурним шаром.
Село Олексича
Півтори кілометри на південь від села Олексича, в урочищі Семиколос, в лісі біля дороги – курганний могильник невизначеного часу, який складається з чотирьох насипів, біля п’яти метрів у діаметрі і півметра заввишки. Три кілометри на південь від Олексич, в урочищі Семиколос, в лісі – курганний могильник невизначеного часу, три насипи десять метрів в діаметри і два з половиною метри висотою.
Село Семигинів
На південно-західній околиці Семигинова, вздовж шосейної дороги на Розгірче – курганний могильник невизначеного часу з шести насипів, 5 – 10 метрів в діаметрі і понад один метр заввишки.
Місто Стрий
Північна околиця Стрия, урочище Лани дольні, футбольне поле – поселення перших століть нашої ери, селище давньоруське Х – ХІІ століть, проводилися розкопки. На околиці міста Стрий знаходили римські монети.
Читайте також археологія Старосамбірського, Самбірського районів.
Доповнення до Стрийського району – розвідки 1995 року.
Доброго вечора. Хочу вас запитати вас про поселення КР, що 4 км на північ від села Кавсько в заплаві ріки Супутниця, можливо там помилка і ви мали на увазі на південь? Бо на північ ріки немає. А на південь, якраз є! Дякую. Можете надати першоджерело.
Точної інформації немає. Джерелом бул археологічний реєстр Львівської області, який був виданий невеликим тиражем і продавався приблизно 35 років тому в одному з львівських музеїв