Самбірський район лежить у передгірській місцевості, яка у Львівській області не дуже добре досліджена археологами, однак є декілька цікавих поселень і городищ.
Археологія та стародавня історія Самбірського району
Зміст
Село Велика Озимина
В селі Велика Озимина на межі з село Городище, в долині ріка Бистриця – два кургани культури шнурової кераміки, проводилися археологічні розкопки.
Село Городище
На околиці села Городище – давньоруське городище. В урочищі Могилки – курганний могильник комарівської культури, розкопувався археологами.
Село Колбаєвичі
Читайте тут.
Село Кружики
На околиці Кружиків – давньоруське городище.
Село Кульчиці
В селі Кульчиці в лісі – давньоруське городище. На території церкви- давньоруське городище. В урочищі Могилки, півтори кілометри а південний схід від Кульчиць, біля колгоспної ферми – курганний могильник культури шнурової кераміки, проводилися розкопки. В урочищі Війтова гора, один кілометр на схід від села, з двох сторін дороги на Рудки – курганний могильник культури шнурової кераміки, досліджувався археологами. В урочищі Запуст, два з половиною кілометри на північний схід від Кульчиць – поселення скіфського періоду 7 – 6 століть до нашої ери та давньоруське городище ХІ – ХІІІ століть, проводилися розкопки. Урочище Ястребина долина – група курганів невизначеного часу.
З села походили Юрій Кульчицький, герой оборони Відня і засновник першої у Європі кав’ярні та гетьман Петро Сагайдачний.
Село Лопушна
Один кілометр на південь від села Лопушна, в урочищі Городище, на горі Ратай – давньоруське городище ХІ – ХІІІ століття.
Місто Рудки
На міському кладовищі Рудків – поховання пшеворської культури, деякі з них досліджувалися науковцями. Доповнення до археології міста Рудки.
Місто Самбір
Два кілометри на південний захід від міста, на території цегельного заводу – знахідка скарбу бронзових речей кінця бронзового віку. На північно-західній околиці міста, ліворуч дороги, біля цегельного заводу – поселення скіфського періоду 7 – 6 століття до нашої ери, пам’ятка зруйнована. На околиці Самбора знаходили римські монети ІV століття.
Село Стрілковичі
В Стрілковичах на території цегельного заводу – поселення комарівської культури, пам’ятка зруйнована.
В сусідніх районах – Старосамбірський, Дрогобицький, Мостиський є багато цікавих археологічних пам’яток.
Доповнення до району – Робота українсько-польської археологічної експедиції