Археологія та стародавня історія Мостиського району

Розкопки поселення на межі Яворівського та Мостиського районів

Розкопки поселення на межі Яворівського та Мостиського районів

У Мостиському районі Львівської області є одне літописне місто Вишня, яке було згадане у літописі в 1230 році, зараз залишки цього поруйнованого городища є в місті Судова Вишня. Цікаве городище було в селі Конюшки, яке існувало з раннього залізного віку і завершило своє існування у пізньому середньовіччі як замок.

Село Баличі

Археологічний розкоп у Мостиському районі

фАрхеологічний розкоп у Мостиському районі

Між селами Баличі, Великі Новосілки і Мочеради – курганний могильник культури шнурової кераміки. Тринадцять курганів розкопано археологами на громадському пасовищі села Баличі і Новосілки.

Село Биків

Північно-східна околиця села Биків, поблизу державного кордону, на підвищенні серед болотистої долини між двома меліоративними каналами – поселення раннього залізного віку, культурний шар зруйнований.

Село Буцево

Стародавня кераміка, знайдена на Мостищині

Стародавня кераміка, знайдена на Мостищині

Триста метрів від південно-західної околиці села Буцево, праворуч дороги на Шегині, на мисі правого берега струмка, оточений з трьох сторін меліоративними каналами – поселення раннього залізного віку, культурний шар значно зруйнований. На південно-західній околиці Буцево, біля колгоспних ферм і ставка, на мисоподібному піщаному підвищенні правого берега струмка – поселення бронзового віку, культурний шар перемішаний.

Село Вовчишовиці

На околиці Вовчишовиць – знахідка римських монет.

Село Конюшки

В археологічному музеї Мостищина

В археологічному музеї Мостищина

На південній околиці Конюшок, в урочищі Грібки, на високому мисі лівого корінного берега ріки Вишня, на правому березі струмка, біля крайньої хати, на місці старого кладовища – пізньосередньовічне багатошарове городище з культурним шаром від раннього залізного віку до Київської Русі (існувало і далі як укріплення).

Село Мишлятичі

На території Мишлятичів – знахідка срібних прикрас Х – ХІ століть.

Село Мочеради

Матеріали розкопок на Мостищині

Матеріали розкопок на Мостищині

П’ятсот метрів на південь від Мочерад, праворуч дороги на Гусаків – курган культури шнурової кераміки, який має тридцять метрів у діаметрі і один метр заввишки. Один кілометр від села Мочеради, в урочищі Пасисько, на високому плато, ліворуч польової дороги на Новосілки – курган культури шнурової кераміки двадцять метрів у діаметрі і два метри заввишки. На околицях села знаходили римські монети.

Село Поповичі

Роман Новіцький, деректор музею Мостищина

Роман Новіцький, деректор музею Мостищина

На західній околиці Поповичів, біля будинку перестарілих, на мису правого берега ріки Бухта, ліворуч від дороги на Циків – поселення раннього залізного віку. Сто метрів на захід від будинку перестарілих, на західній околиці села Поповичі, на мисі високого корінного правого берега ріки Бухта і правого берега струмка, ліворуч від дороги на Циків – давньоруське селище ХІІІ століть.

Село Старява

На околиці Старяви – давньоруське селище ХІ – ХІІІ століть.

Село Стоянці

В селі Стоянці, в урочищі Гайок, в лісі – курган, який розкопали археологи. У ному виявили матеріали культури лійчастого посуду і культури шнурової кераміки.

Місто Судова Вишня

Городище у Судовій Вишні на генплані

Городище у Судовій Вишні на генплані

В місті Судова Вишня, в урочищі Замчисько і вали – давньоруське городище ХІ – ХІІ століть, досліджувалося археологами. В урочищі Деберки – грунтове поховання знатної жінки Х – ХІ століть, розкопане науковцями. В урочищі Деберки – давньоруське селище ХІ – ХІІ століть. В урочищі Вали, в східній частині урочища, східний схил горба – давньоруські поховання, проводились розкопки, територя зруйнована. Назва урочища говорить про те, що тут мало бути укріплення. Урочище Над ветлікарнею – давньоруське селище ХІ – ХІІ століть. Урочище На чвораках, на мису між рікою Вишнею і потічком – городище давньоруського міста Вишня, яке згадувалося в літописі в 1230 році, пам’ятка зруйнована.

Село Твіржа

На околиці села Твіржа – грунтове поховання з тілоспалення пшеворської культури, проводилися розкопки.

Село Хідновичі

Півкілометра на схід від села Хідночичі, на мису лівого берега ріки Бухта з крутими схилами – поселення кінця раннього залізного віку.

Село Шегині

Дмитро Павлів на розкопках біля ріки Вишня

Дмитро Павлів на розкопках біля ріки Вишня

Південно-західна околиця Шегинь, на мису між двома струмками – поселення раннього залізного віку. Хутір Костив’ята, вулиця озерна – на західній околиці хутора, на мису між двома струмками – поселення раннього залізного віку, культурний шар зруйнований. На північно-західній околиці села, ліворуч від дороги на Буцево, праворуч залізниці на Польщу, на мису правого берега струмка – поселення раннього залізного віку, культурний шар зруйновано. На північно-західній околиці села, поблизу державного кордону, праворуч залізниці на Польщу, на лівому низькому березі струмка – поселення культури шнурової кераміки, культурний шар зберігся не повністю.

Село Ятвяги

На околиці села Ятвяги – знахідки римських монет.

Читайте також – археологічні розвідки басейну ріки Вишня.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *