Археологія та стародавня історія Львова

Реконструкція Високого Замку у Львові

Реконструкція Високого Замку у Львові

Місто Львів дуже велике, крім того, тут була місцевість, вигідна для проживання. Цим пояснюється велика кількість археологічних пам’яток. Крім поселень на території Львова часто знаходять випадкові знахідки, зокрема часто знаходили римські монети ІІ – ІІІ століть. Найвизначніша пам’ятка Львова – давньоруське городище літописного Львова на горі Високий Замок.

Львівські археологічні пам’ятки

Львівський замок у княжі часи

Львівський замок у княжі часи

Урочище Замкова гора (Високий замок) – поселення культури лійчастого посуду, городище давньоруського Львова (найраніше згадки у літописах – 1256, 1259, 1286 роки). На місці замку був князівський замок, дитинець міста, під горою розміщувався укріплений посад з центром приблизно в місці сучасної церкви святого Миколая, яка бере свій початок з княжих часів. Проводилися археологічні розкопки, культурний шар зруйновано.

Урочище Знесіння, північно-східне передмістя – давньоруське селище ХІІІ століття, проводилися розкопки.

Урочище Кортумова гора, на північно-західній околиці Львова в кінці вулиця Шевченка – мезолітична стоянка, пам’ятка зруйнована.

Урочище Львівська Сахара (Голоско), на березі озерця в лісі – мезолітична стоянка, культурний шар перемішаний.

Площа Різні, площа Торгова, на місці готелю «Золотий лев», на правому похилому березі ріки Полтва – ранньослов’янське поселення, також тут люди селилися в давньоруський час та в пізньому середньовіччі, проводилися розкопки, поселення зруйноване.

Парк імені Івана Франка, навпроти будинку 7 по вулиці Каменярів – курган невизначеного часу, діаметром шістнадцять метрів і два метри заввишки.

На північній околиці Львова, в кінці вулиці Замарстинівської, на горбах – мезолітична стоянка, культурний шар поруйнований людською діяльністю.

Східна околиця Львова, на горбі серед болота правого берега ріки Полтва, на території овочевої бази – черняхівське поселення, науково досліджене.

Південна околиця міста, масив вулиці Наукова, на правому березі струмка біля приватних авто гаражів – давньоруське селище Х століть, пам’ятка зруйнована. На території масиву вулиці Наукова, на південній околиці міста, між двома струмками біля авто гаражів – поселення раннього залізного віку та слов’ян VІІІ – ХІ століть. Тут же, на правому березі струмка, в районі трамвайного депо та котельні – пшеворське поселення, досліджувалося археологами, пам’ятка зруйнована.

На південній околиці міста, 100 метрів праворуч вулиці Кульпарківської, на правому і лівому березі струмка біля авто гаражів – давньоруські селища ХІ – ХІІ століть, пам’ятка частково зруйнована. Південна околиця міста, триста метрів праворуч вулиці Кульпарківської, 200 метрів східніше від злітної смуги аеропорту, на правому березі струмка – поселення раннього залізного віку, яке частково зруйноване.

Археологія Брюховичів

У Брюховичах, в урочищі На ясені, на схід від вулиці Фруктова – мезолітична стоянка. Також у Брюховичах в урочищі Високий берег – мезолітична стоянка, культурний шар якої поруйнований. В брюховицькому урочищі Зелене виявлено мезолітичну стоянку, культурний шар якої перемішаний через діяльність людей.

Археологічні знахідки у Винниках

У Винниках в урочищі Гора Лисівка на плато гори знайдено поселення культури лійчастого посуду, також у Винниках поселення культури лійчастого посуду знайдено на вершині Гори Жупан, на двох пам’ятках провели розкопки.

На горі Жупан у 2016 році археологами знайдено трипільські знахідки, це місце вважають найбільш західним місцем проживання трипільців.

Пам’ятки Рудно

У Рудно, півтори кілометри на північ від селища, на правому березі ріки Зимна Вода у місці її злиття з рікою Стара, на піщаній дюні – мезолітична стоянка, також – поселення липицької культури, культурний шар зруйнований.

Скнилів

У Скнилові поблизу кладовища і злітної смуги аеропорту, на правому березі струмка – поселення раннього залізного віку, пам’ятка повністю зруйнована.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.