Археологія та стародавня історія Золотоноського району

Городище з поселеннямВ Золотоніському районі Черкаської області городища були у селах Бубнова Слобода, Каленики, Піщане, Ярки.

Село Бубнова Слобода

Бубнова Слобода городище

Городище у селі Бубнова Слобода

Давньоруське городище – на північний захід від села. Займає мис, утворений долиною ріки і впадаючими в неї ярами. З заходу відрізано двома ровами і валами, обмежено з півдня та сходу долиною річки, з півночі та північного сходу – ярами. Майданчик округлої форми, діаметром 70 метрів. Висота внутрішнього валу – 3 – 4 метри, глибина рову – 2 – 2,5 метри. Зовнішній вал і рів збереглися погано, схили ескарповані з боку ріки. Селище прилягає безпосередньо до городища – 200 на 500 метрів.

На правому підвищеному березі ріки Довгун, при впадінні її в ріку Супой, поблизу болота – поселення доби бронзи та ранніх слов’ян.

Село Каленики

Село Каленики городище

Городище у Калениках

На правому березі ріки Супой в 1,5 кілометрах на північний схід від села – давньоруське городище діаметром 50 метрів. Оточене двома валами, довколишнє селище – 25 гектарів.

Село Коробівка

Поселення ранньозалізного віку на західній околиці села, на краю борової тераси в урочищі Пруська, яка півноситься над заболоченою заплавою лівого берега Дніпра 4 – 5 метрів, на площі 300 на 60 метрів.

Поселення неоліту та трипільської культури – в урочищі Пріська (Пруська), займає найвищу частину невеликого піщаного підвищення дніпровської заплави, яке розташоване на південно-західній околиці села Коробівки. Це підвищення було оточене з усіх боків водою і являло собою острів розмірами 150 на 200 метрів. Його висота над рівнем лук не перевищувала 4 – 5 метрів. Під час весняної повені дніпровська вода затоплює майже весь острів, залишаючи відкритими тільки пагорби.

В околицях села в урочищі Рихлица (Цибулькин Бугор) – поселення V – VII століть.

Село Піщане

Піщане городище

Городище у селі Піщане

В урочищі Городище на правому березі ріки Супой – давньоруське городище, півтори кілометри на півночі від будинку сільради та за 150 метрів від траси Київ – Дніпропетровськ. Знаходиться на видовженому піщаному мисі (двісті метрів від заплави). Обмежене з півночі заболоченим рукавом річки (урочище Липове), із півдня – старицею (урочище Перепалки). Із сходу – лівий доплив ріки Супій ріка Коврай, на захід – урочище Червоний Хутір. Вся площа зайнята старим кладовищем. В плані кругле, поверхня задернована. Діаметр майданчика – 65 метрів, разом з валом – 90 метрів. Вал вцілів частково, висотою один метр, шириною 1,5 – 2 метри. Рів вцілів частково лише з півдня, південного сходу та заходу. На городищі стоїть пам’ятний хрест жертвам голодомору.

Піщане археологія

Пам’ятки біля села Піщане

В урочищі Красний Хутір – посад городища розмірами 600 на 300 на 190 метрів.

В урочищі Скриголов, за 2,4 кілометри на південний схід від городища на залісненому підвищенні Супою – давньоруське поселення.

В урочищі Місто – давньоруське городище, яке існувало також в 17 – 18 століттях.

В урочищі Мальоване – давньоруське поселення.

В урочищі Дубина – поселенння давньоруської культури.

Село Самовиця (затоплене)

Поселення доби бронзи знаходилося поблизу села Самовиця (тепер затоплене) на південному краю великого піщаного підвищення в заплаві лівого берега Дніпра, в місці впадіння ріки Золотоношки. Після утворення Кременчуцького водосховища територія поселення була повністю затоплена, над водою утворилася тілька верхівка півдвищення, що утворила острів Самовицю.

Село Чапаєвка

Поселення бронзової епохи Чапаївка 8 бондарихинської культури – в заплаві лівого берега Дніпра, навпроти міста Черкаси, між селами Чапаївка та Чехівка. Поселення займає два сусідні дюнні підвищення. Зараз поселення знаходиться на дні Кременчуцького водосховища, лише під час спуску води можливо збирати підйомний матеріал.

Поселення VI – VII століть та Київської Русі Железки-2 – в чотирьох кілометрах на південний захід від села поряд з колишніх хутором Железки (в одному кілометрі на північний захід від хутора до йог озатоплення. Більшу частину року залито водами водосховища. Площа – 1000 квадратних метрів.

Між селами Хрести і Ново-Липівське, на західному схилі надзаплавної тераси – поселення черняхівської та давньоруської культур.

Село Шабельники

Черняхівське поселення на північ від Шабельників, зліва від дороги з села Нові Греблі в Прохорівку, на схилі надзаплавної тераси Дніпра, вище від Супою, довжина 300 – 350 метрів, ширина 30 – 50 метрів. Західна частина схила руйнується цегляним заводом.

Село Ярки

Городище у селі Ярки

Село Ярки городище

Давньоруське городище знаходиться на кінці високого, до 30 метрів мису лівого корінного берега ріки Золотоношка за 900 метрів на північний схід від міста Золотоноша. Залишки штучних укріплень – валів і ровів збереглися погано. Городище округло витянуте, діаметром близько 65 метрів. Округлість прослідковується з півночі, півдня та заходу. По краю майданчика зберігся невеликий вал розмірами до одного метра, нижче – рів глибиною до двох метрів.

Давньоруське селище Ярки І за 200 метрів на схід від городища, розміри 200 на 300 метрів.

Село Ярки археологія

Пам’ятки біля села Ярки

Селище Ярки ІІ за 250 метрів в північно-західному напрямку від городища в заплаві річки Золотоношка. Розміри – 150 на 100 метрів.

Давньоруське селище Ярки ІІІ – на високому лівому березі річки Золотоношка за 450 метрів від городища в південно-східному напрямку. Розміри селища – 100 на 200 метрів. З заходу та півдня селище обмежене крутим схилом.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *