Археологія та стародавня історія Шполянського району

Трипільські знахідки

Трипільські знахідки

В Шполянському районі Черкаської області городища є у селах Васильків, Журавка, Межигірка. Поблизу Василькова є трипільське поселення на сто гектарів, яке, можливо, мало укріплення.

Село Васильків

Трипільське поселення біля Василькова

Трипільське поселення біля Василькова

Трипільське поселення – на північ від західної околиці села на правому березі ріки Шполки між «Старим» (на заході) і «П’яним» (на сході) кар’єрами. Площа поселення складає біля ста гектарів.

Городище, всередині якого є курган.

Село Георгіївка

Трипільське поселення на мису лівого берега ріки, що протякає за один кілометр на південний захід від робітничого селища.

Село Журавка

Черняхівське поселення біля Журавки

Черняхівське поселення біля Журавки

Черняхівське поселення Турія І тягнеться смугою в 100 – 150 метрах і протягом 600 – 700 метрів вздовж південно-західного схилу лівого берега струмка, починаючи від його устя.

Черняхівське поселення Турія ІІ – на північно-східному схилі правого берега струмка на відстані біля одного кілометра на південний схід від поселення Турія І і має значні розміри.

Черняхівське поселення Турія ІІІ в 1500 метрах на схід від перших двох, в урочищі Чунівка, по східному схилу надзаплавної тераси Турії, довжина біля 400 – 500 метрів, ширина – 100 метрів.

У селі є трикутне городище периметром 370 метрів.

Село Кримки

Трипільське поселення – на південний захід від південно-західної околиці села на мисі між двома вершинами балки, що впадає зліва в ріку Гнилий Товмач.

Село Лебедин

Трипільське поселення – на захід від південно-західної околиці села і за півкілометра на південь від автодороги Шпола – Лебедин, на мисі між двома верхів’ями яру «Байрак» зі струмком, що впадає в ріку Гнилий Товмач. Наприкінці мису збудовано очисні споруди. Площа поселення складає біля чотирьох гектарів.

Село Маслове

Черняхівське поселення та поселення 16 – 17 століть – на городах північно-східної околиці села, вздовж східного схилу надзаплавної тераси правого берега невеликої річки Гнилий Товмач, на площі 400 на 100 метрів. Трохи вище по схилу трапляються численні знахідки ХVІ – ХVII століть.

Трипільське поселення – в околицях села Маслове.

Село Межигірка

Городище – в 3,5 кілометрах на схід від села, овальної форми 450 метрів у периметрі.

Село Ярославка

Черняхівське поселення – біля хутора Бур’янівки.

Трипільське поселення – в північно-західній околиці села над жорств’яним кар’єром при злитті двох приток правої притоки ріки Велика Вись, над великим ставком.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.