Археологія та стародавня історія Катеринопільського району

Модель житла трипільської культури

Модель житла трипільської культури

В Катеринопільському районі Черкаської області городище є в селищі міського типу Катеринопіль, в районі є багато трипільських поселень.

Село Бродецьке

Трипільське поселення – в околиці села на мисі, утвореному лівим берегом ріки Гнилий Тікич і рікою Верхівкою.

Село Гончариха

Трипільське поселення – в східній околиці Гончарихи, займає мис на правому березі струмка. Західна і південна частина мису зайнята забудовою села.

За повідомленнями місцевих мешканців в урочищі Горбова є сліди кераміки.

Село Гуляйполе

Трипільське поселення – на високій терасі правого берега ріки Гірський Тікич, на південний захід від села, на межі із землями села Колодистого.

Трипільська оборонна стіна із жител

Трипільська оборонна стіна із жител

Село Кайтанівка

Трипільське поселення Кайтанівка І – поблизу північної околиці села на мису в урочищі «Жмурине» на березі ріки Гнилий Тікич (півкілометра на північ від села над глибокою балкою, знайдено статуетку бика).

Трипільске поселення – на протилежному боці від попереднього поселення, ближче до села, розмір – десять гектарів.

Селище міського типу Катеринопіль

В центрі селища – городище.

Черняхівське поселення – біля хутора Безпалого на полі.

Село Луківка

Поселення біля Луківки

Поселення біля Луківки

Поселення доби бронзи – на території села, займає схил надзаплавної тераси лівого бераг ріки Гнилий Тікич (притока ріки Синюхи) у місці, де старе русло утворює невеликий вигин. Територія поселення зайнята приватними садибами, за винятком невеликої ділянки трикутної форми на роздоріжжі. В районі поселення ріка Гнилий Тікич має широке русло внаслідок спорудження водосховища.

Село Розсохуватка

Трипільське поселення біля села Розсохуватка

Трипільське поселення біля села Розсохуватка

Трипільське поселення – на високому лівому березі ріки Суховатки. Майже половина площа поселення зайнята маєтками селян, площа сто гектарів.

Черняхівське поселення – на обійстях селян.

Село Шестаково

Поселення трипільської та черняхівської культури Бондарка І на мисі в околиці хутора, кінцівка мису зайнята сучасною забудовою. Там же виявлено металургійний центр черняхівської культури. В центрі мису знаходиться кладовище, площа близько 150 на 100 метрів.

Трипільське поселення Бондарка ІІ – на північ від першого поселення, на кінцівці сусіднього (через струмок) мису. Площа поселення складає біля 16 гектарів.

Село Ямпіль

Трипільське поселення – на захід від села в бік села Піщаної на відстані до двох кілометрів, на мисі правого високого берега ріка Велика Вись (на узвишші, яке прилягає до глибокої балки) в урочищі «Христичеве». Площа пам’ятки частково перекрита старим садом, кладовищем та зруйнованими будинками хутора. Поселення розташоване на мисоподібному виступі плато правого берега річки Велика Вись. Мис, що утворений вигином ріки, має високі, досить стрімкі схили. Вн обмежений зі сходу глибоким та довгим яром, що тягнеться з півдня на північ із незначним відхиленням на захід. Із західного боку з півдня на північ проходить стародавня балка з похилими схилами. На півдні територія поселення обмежена схилами мису та заплавою річки, а на півночі мис переходить у плато. Площа 60 гектарів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.