Археологія та стародавня історія Кам’янського району

Фортеця з дереваВ Кам’янському районі Черкаської області стародавні городища були у селах Баландине, Грекове, Жаботин.

Село Баландине

В чотирьох кілометрах на схід від села – кругле городище 130 метрів діаметром.

Село Грекове

Грекове городище

Городище у селі Грекове

Лубенецьке городище чорноліської культури – біля хутора Грекове на правому березі ріки Жаботинки і представляє собою неправильний овал розмірами 100 на 80 метрів. Для його спорудження були використані особливості рельєфу місцевості: яри з західного і частково північного боку мису, вони були штучно поглиблені. Головна частина ярів проглядажеть до цих часів в південній частині схилу, який примикає до мису, з якого сформовано городище. Грунт, який був вийнятий при поглибленні ярів, використовували для насипання валу по периметру останця. Північний край мису, який виходить до ріки, був підрізаний та ескарпований. Крутизна його схилів в результаті складає 60 – 70 градусів навіть в наш час, висота схилів від 5 до 10 метрів.

Село Жаботин

Городище у селі Жаботин

Село Жаботин городище

Городище раннього залізного віку площею 43 гектари – на північно-східній околиці села в урочищі Тарасова Гора. Урочище представляє собою більше (розмірами 1000 на 500 метрів) підвищенн, яке є частиною горбистого правого берега ріки Жабянка, притока Тясмина, витягнуту з південного заходу на північний схід і з трьох боків оточену глибокими стародавніми ярами. Лишень з північно-східного боку Тарасова Гора з’єднана з іншими пагорбами вузьким перешийком, який має круті схили.

Поселення ранньозалізного віку – в урочищі Скибове, в 500 – 600 метрах на захід від села на підвищенні, яке з трьох боків обмежене ярами, розорюється, розміри 250 на 50 метрів.

Поселення ранньозалізного віку 4 – 3 століть до нашої ери в трьох кілометрах на захід від колишнього села Завадівка (об’єднано з селом Жаботин) на горі, яка підвищується над долиною струмка, який впадає в ріку Жаботинку (урочище Підлисенкова Гора).

В Жаботині – сліди городища, яке зруйноване спорудами.

В чотирьох кілометрах в напрямку до села Сунки – кругле городище 1350 метрів діаметром з валом і ровом, площа 4 гектари. В трьох кілометрах далі лежить городище біля хутора Шевченко.

Село Лубенці

На південь від Лубенців – поселення ранньозалізного віку, знаходиться на підвищеному мису, який обмежений ярами, на північний схід від Гайдамацької Гори. Площа поселення біля 200 метрів вздовж краю підвищення і до 150 метрів в поперечнику.

Село Михайлівка

В чотирьох кілометрах на північ від Михайлівки – кругле гордище 120 метрів периметром.

Село Райгород

На лівому березі ріки Тясмин в районі села Райгород в урочищі Макортить – розорюване поле розміром 1000 на 500 метрів.

Село Флярківка

Селище раннього залізного віку Городок коло села Фліарківки – над яром на південній околиці села. На поверхні Городка немає ніяких ознак укріплення.

Ранньозалізне селище Бачків Яр у селі Фліарківці розташоване на протилежному схилі яру проти Городка.

Селище ранньозалізного віку Дречанів (деркачов) коло села Фліарківки – поруч з бочковим Яром, на схід від нього, і має вигляд округлого в плані підвищення.

Поселення черняхівської культури на північний схід від села, на південь від колгоспного саду на пологому сонячному схилі великого яру, довжиною біля 200 метрів, шириною біля 50 метрів.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *