Археологія та стародавня історія Городищенського району

Городище слов'ян

Частокіл довкола гордища

В Городищенському районі Черкаської області городища є у селах Буда-Орловецька, Валява, Воронівка, Городище, Орловець.

Село Буда-Орловецька

На західній околиці Буди-Орловецької, на прибережному плато струмка Серебрянка – трипільське поселення, яке перерізається Божковим Яром та новозбудованим шосе. Кілька трипільських майданчиків простежено у відслоненні яру та обочини шосе, їх сліди помітні на орному полі по обидва боки від дороги та яру. Площа становить 30 гектарів.

В трьох кілометрах від села над болотом Ірдинем – кругле городище 900 метрів периметром, поряд інше, меншого розміру.

Село Валява

На східній околиці Валяви (хутір Чубівка Валявська – в його південно-східній частині) по обидві сторони шосе Київ – Луганськ та залізниці Київ – Дніпропетровськ, на схилі плато лівого (або правого) берега струмка (ліва притока ріки Вільшанки) – трипільське поселення. Приблизна площа пам’ятки 100 гектарів. Частково під садибами, у південно-східній частині поселення біля його краю проходить лісосмуга, яка є межею між містом Городище та селом Валява.

Селище міського типу Вільшана

Вільшана трипільська культура

Трипільське поселення №1 біля села Вільшана

Трипільське поселення Вільшана 1 розміщено в центральній частині селища міського типу Вільшана і знаходиться в теперішній час під сучасною забудовою. Поселення розміщене на мисоподібному виступі плато при впадінні ріки Мазнике в ріку Вільшанку. В плані має яйцевидну форму, орієнтовано гострим кінцем на мис і займає площу біля 30 гектарів.

Трипілля Вільшана

Трипільське поселення № 2 біля села Вільшана

Трипільське поселення Вільшана 2 розміщується на підвищенні (так звана Боханова Гора), яке обмежене рікою Вільшанкою, струмком-притокою і двома балками на південно-західній околиці селища міського типу Вільшана, з двох боків дороги на Звенигородку. Площа поселення біля 20 гектарів.

Село Воронівка

Воронівка трипільська культура

Воронівка 1, трипільське поселення

Трипільське поселення Воронівка 1 в урчоищі Любчине розміщено в 3,5 кілометра на північний схід від села Воронівка і дещо на південь від села Петропавлівка. Поселення знаходиться на підвищеному мису при впадінні струмка в ріку Поволожжя (ліва притока Вільшанки) і займає площу біля 15 гектарів.

Трипільська культура у Воронівці

Воронівка 2, триплільське поселення

Трипільське поселення Воронівка 2 на північно-східній околиці села Воронівка, займає частину надзаплавної тераси ріки Вільшанки на колгоспному полі, яке засіяне багатолітньою травою. Площа поселення біля 20 гектарів.

Біля Воронівки є городище.

Село В’язівок

Трипільське поселення В’язівок 1 на лівому березі ріки Вільшанки в 500 метрах від північно-західної околиці села В’язівок. В наш час повністю знищене кам’яним кар’єром.

Поселення В’язівок 2 на надзаплавній терасі правого берега ріки Поволжя (ліва притока Вільшанки), в 500 – 1000 метрах від північної околиці села В’язівок. В наш час на місці поселення – став, площа поселення – 7 гектарів.

Трипільське поселення В’язівок 3 – на першій надзаплавній терасі лівого берега ріки Вільшанки (хутір Заводянка).

Місто Городище

Трипільська культура у місті Городище

Трипільське поселення № 2 у місті Городище

Трипільське поселення Городище 1 – на невисокому виступі плато, який обмежений двома балками (урочище Івани), в одному кілометрі від хутора Покасеве південно-східної околиці міста Городище, площа біля 3 – 4 гектарів.

Трипільське поселення Городище 2 – на південно-східній околиці міста Городище між вулицею Чапаєва, перевулком Разіна і рікою Вільшанкою. Поселення займає пологий мис надзаплавної тераси, площа – 15 гектарів.

Трипільське поселення Городище 3 в північній частині міста (вулиця 1 Травня) на виступі лівого берега ріки Вільшанки, цей виступ обмежений струмком.

Трипільське та скіфське поселення Городище 4 – на західній околиці міста на схилі плато лівого берега ріки Вільшанки між двох струмків (урочища Дук, Жукові Ставки), площа становить 2 – 3 гектари.

Село Дирдин

На виступі плато, в урочищі Павленкові Садки на околиці Дирдина – трипільське поселення.

Село Зелена Діброва

Зелена Діброва трипільське поселення

Трипільське поселення у селі Зелена Діброва

Трипільське поселення – на виступі плато, яке є при впадінні ріки Нілівки в Некудречку, на північній околиці села Зелена Діброва. Частина території поселення зайнята городами та сільськими дворами, інша частина – колгоспним господарським двором. Площа становить більше 13 гектарів.

Село Журавка

Журавка поселення трипільської культури

Трипільське поселення Журавка Вільшанська

В одному кілометрів від села по дорозі на Вільшанку, біля моста через пересохлий струмок, на обох берегах струмка в урочищі Горобинець, в 250 метрах вверх від поселення – могильник черняхівської культури.

Черняхівське поселення в урочищі Виддумка і напроти урочища Бедвено.

Трипільське поселення Журівка Вільшанська розміщено на мисовидному виступі в двох кілометрах на південний схід від села Журавка між балкою Верхній Байрак (із заходу) і урочища Колесникове (із сходу). Територія поселення зайнята колгоспним полем. Досліджена площа біля 6,5 гектарів.

Село Калинівка

В околицях села – фрагменти ліпної пеньківської кераміки V – VII століття.

На території села, куток Підкалинова – трипільське поселення.

Село Ксаверове

Трипільське поселення займає виступ плато, який утворений притоками ріки Мідянки (урочище Дібровка – Дубове). На протилежному березі знаходиться цент села Ксаверово, площа біля 30 гектарів (за іншими даними – 100 гектарів) і зайнята колгоспним полем. Житла розташовані по колу.

Село Мліїв

Трипільське поселення Мліїв 1 – на північно-східній околиці села Мліїв (урочища Галино і Подол). Воно займає високий мисовидний виступ плато лівого обривистого берега ріки Вільшанки. Площа біля 50 гектарів. Його територія зайнята сільським кладовищем, садибами с прилягаючими до них городами, а також колгоспним полем. Планування – у три ряди по колу.

Трипільське та ранньослов’янське поселення Мліїв 2 – біля хутора Руденків в 4,5 кілометрах на північний захід від села Мліїв. Воно займає пологий схил берега озера і струмка, що в нього впадає. Площа – біля п’яти гектарів.

Село Незаможник

Незаможник трипільське поселення

Трипільське поселення біля села Незаможник, чорними крапками позначено трипільські будівлі

Трипільське поселення – на мисоподібному виступі плато, яке утворене при впадіння струмка в ріку Журавку в двох кілометрах на північний схід від селища міського типу Вільшана. Площа поселення – біля 20 гектарів. Частина поселення займає територію самого хутора, більша частина поселення знаходиться на колгоспному полі.

Село Орловець

Трипільське та скіфське поселення Орловець 1 рівновіддалене на 300 метрів від хутора покасеве і села Орловець. Воно знаходиться в урочищі Долини – Балки (масив Бражине), в чотирьох кілометра на південний захід від телеретрансляційної вишки на схилі плато, зі сходу і заходу обмежене двома балками.

Трипільське, бронзове та скіфське поселення Орловець ІІ – на плато лівого берега струмка (ліва притока ріки Мідянки) в урочищі Гладунівщина, знаходиться на північно-західній околиці села.

Поселення зарубинецької культури знаходитьяс на північний захід від Орловця в урочищі Гунево на пологій, порізаній ярамі терасі над долною пересохлої невеликої ріки, площа – 3000 квадратних метрів, поверхня розорюється.

В околицях села Орловець трипільські матеріали виявлено в урочищах Дагираш, Розділ та інших. На схилах берега ріки Мідянки, що перерізає село Орловець, та її притоках виявлено три городища (в урочищах Бражине, Лучка-Гончарі (правий берегі ріки Мідянки), Дагераш (правий берег Мідянки) та понад десять поселень, де зібрано скіфські матеріали (урочища Озюменкове, Виноград Гора, Нива Кобзаря, Анатолієве-Косогор, Окопно-Олександрівська гора, Королькове, Рябовілка, Кужбине, Богунова Гора, Розділ, Забродине-Коротине, Ферма-Дукриташ). Виявлені місцезнаходження з керамікою епохи бронзи (урочище Макаровичеве-Нікодема), чорнолісько-жаботинського типу, пізньокорчуватівського типу (урочище Гуневе).

Городище ранньозалізного віку в урочищі Бражине. Воно займає плато на лівому беерзі ріки Мідянки і оточене великою Бражиною затокою та глибокими ярами – Корольковим і Лемішини. По схилах ярів помітні сліди валів та ексарпування. Площа городища – понад 20 гектарів.

Поселення ранньозалізного віку в урочищі Попикове на високому схилі лівого берега ріки Мідянки, проти центру села Орловець, займає площу біля 20 гектарів, датується ранньосарматським часом.

Село Петрики

Петрики поселення трипільської культури

Трипільське поселення біля села Петрики

Трипільське поселення Петрики 2 в урочищі Бабино черево розміщено в двох кілометрах на південний схід від села Петрики, або в трьох кілометрах на північний захід від селища міського типу Вільшана, справа від розвилки на село Журваку і село Сегединці. Обмежено рікою Журавкою і струмком. Площа поселення біля 20 гектарів, територія поселення розорюється.

Трипільське поселення Петрики І знаходиться у центральній частині села під назвою Вигін (навпроти меморіального комплексу – братської могили жертв Великої вітчизняної війни), під сучасною забудовою.

Село Петропавлівка

Трипільське поселення – в центрі села на мису правого берега ріки Поволожжя. Скупчення кераміки позаду сільського магазину.

Село Старосілля

На правому березі ріки Фоси (притока ріки Вільшанки-Росі) поблизу села (хутір Дижова).

Село Хлистунівка

Трипільське поселення на високому з крутими схилами мисовидному виступі лівого берега ріки Вільшанка, в центральній і західній частині села Хлистунівка (урочище Ружанівка), площа біля 5 гектарів, довжина по довгій осі – один кілометр, знаходиться під сучасною забудовою села.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.