Археологія та стародавня історія Борщівського району

Замок у Кудринцях, біля нього - трипільське поселення

Замок у Кудринцях, біля нього – трипільське поселення

Борщівський район Тернопільської області дуже багатий археологією. Тут багато трипільських, черняхівських та давньоруських пам’яток. Особливо цікаві черняхівські поселення з особливо великою кількістю римських монет.

Село Бабинці

На полях біля Бабинців – знахідки римських монет. Є городище на ріці Циганка.

Село Бережанка

В урочищі Мале поле, яке розміщено на правому березі ріки Збруч поблизу гідроелектростанції виявлено в 1972 році І.М.Шарафутдіновою трипільське поселення. Виявлено в 1972 році черняхівське поселення в урочищі «Мале Поле», на правому березі ріки Збруч, біля гідроелектростанції.

Село Білівці

У 30-х роках ХХ століття поблизу села виявлено трипільське поселення. Знахідка римських монет. Ранньослов’янське поселення розміщується на першій надзаплавній терасі лівого берега Дністра, один кілометр східніше від Білівців.

Село Більче-Золоте

Поблизу села – печера Вертеба, у якій виявлено велике трипільське поселення етапу С. До входу в печеру вели кам’яні сходи, які були прорубані ще в енеоліті. Печера багато разів обсипалася, тому культурний шар із керамікою, вогнищами залягая на глибині від 15 сантиметрів до трьох метрів. Деякі трипільці загинули під завалами, їхні кістяки виявлені в печери. Трипільські поховання невідомі, тому трипільці у Вертебі – чи не єдиний спосіб виявити антропологічну приналежність представників цієї культури. Печеру виявив в 1820 році Я.Хмельницький, після цього проводилися розкопки різних археологів з 1876 року, які тривають донині. Зараз це – туристичний об’єкт, закритий залізними дверима, куди можна замовити екскурсію.

Також у Більчі-Золотому виявлено трипільське поселення етапів ВІ-В ІІ і СІ, яке розміщене у парку поблизу місцевого палацу. Розкопки, які проводилися з 1884 року, дали дуже багатий матеріал, крім традиційних статуеток та мальованої кераміки знайдено мідні вироби, що є рідкістю для трипільської культури.

В урочищі Кадуби у шести кілометрах східніше від Більче-Золотого І.К.Свєшніковим в 1956 році виявлено трипільське поселення етапу С на підвищенні, яке перерізається яром із струмком. Цікаво, що підйомним матеріалом виявлено велику відшліфовану сокиру з кременю та інший матеріал.

На високому правому березі ріки Серет в 1956 році К.І.Свєшніковим та Г.М.Власовою поблизу моста біля стародавнього входу в печеру під назвою Вертеба виявлено поселення трипільської культури етапу С, воно очевидно було пов’язано з мешканцями печери.

Черняхівське поселення 3 – 4 століть нашої ери відкрите в 1956 році І.К.Свєшніковим в урочищі «Кадуби», у шести кілометрах східніше від Більче-Золотого.

Скарб римських монет, виявлений в 1935 році – Траяна – 1, Адріана – 4, Антоніна Пія – 2, Факстіни Старшої – 3, Марка Аврелія – 4, Фаустіни Молодшої – 1, Коммода – 4. Також у Більче-Золотому були окремі знахідки монет римських імператорів Адріана та Гонорія.

У Більчі-Золотому є городище, розміщена на південно-західній околиці села у лісі, на високому мисі. З північного, західного й східного боків городище захищене стрімкими схилами гори та скеліми на її вершині, а з південного – трьома валами і трьома ровами, що перетинають півколом верхню площадку із сходу на захід. Тут знайдено енколпіон із зображенням чотирьох євангелістів по кутах, бронзовий браслет, застібку, срібну пряжку, багато залізних ножів, сокирок та наконечників стріл, два уламки скляних браслетів, уламки посуду. В другій половині 70-х років минулого століття зробив кілька розвідкових шурфів А.Кіркор. На початку 20-х років городище обстежив В.Антонович, у 1956 році – І.К.Свєшніков, а у 1975 році – І.П.Герета.

З давньоруського часу збереглося поселення ХІ – ХІІІ століття, яке було зруйноване котлованом під час будівництва ГЕС у 1956 році, його обстежив І.К.Свєшніков. Також є трупо покладний могильник, досліджено одну могилу.

Є середньовічне замчище.

Село Боришківці

Розвідкою А.Кіркора в 1876 році на березі ріки Збруч виявлено трипільське поселення, підйомним матеріалом зібрано кераміку та сокири з кременю.

Знайдено могильник пшеворської культури, розкопано одне поховання. Також в 1899 році було знайдено тілопальне поховання пшеворської культури в урочищі «На стрілці». Знайдено римські срібні монети Фаустіни.

Місто Борщів

Є замчище, яке виникло на місці давньоруського городища.

Село Верхняківці

У Верхняківцях виявлено два трипільських поселення – в 1877 році А.Кіркор розвідав поселення поблизу кладовища, а також поселення поблизу села.

З давньоруського часу зберігся могильник в урочищі «Під млинами» із під плитовими похованнями, в трьох з них виявлено по два кістяки, а в двох – по одному. Розкопки провів у 1878 році А.Кіркор.

Село Вільховець

Давньослов’янське селище виявлено на першій терасі лівого берега ріки Дністер біля південно-східної околиці Вільхівців. Давньоруський могильник з трупопокладеннями при дорозі до Мельниці Подільської.

Село Вигода

На горі Стрілка (інша назва – Оретис) в 70-х роках ХХ століття виявлено трипільське поселення.

Село Висічка

Середньовічний замок.

Село Вовківці

У Вовківцях є городище, розміщене в урочищі «Середній Горб» у лісі. Оточене валами і ровами з півночі, ярами – з інших боків. Також є давньоруський могильник на полі в урочищі «Кінська шия», його досліджував А.Кіркор у 1878 році.

Село Гермаківка

Знахідки римських монет.

Село Глибочок

Трипільске поселення періоду С виявлено в 1956 році І.К.Свєшніковим на полі Попові долині, на його західній частині. Це поле розміщене на південно-західному схилі підвищення на березі струмка.

Знайдено дві римські монети, одна з яких – імператора Веспасіана.

Село Горошова

Золоті та срібні римські монети. Давньослов’янське поселення розміщене в урочищі “Підгороддя» (назва говорить про укріплення, так що можливо тут було городище) на першій надзаплавній терасі лівого берега Дністра. Відкрито залишки кількох напівземлянок VІ – VІІ ст. з печами-кам’янками.

Село Дзвенигород

Давньоруське городище, на місці якого був середньовічний замок.

Село Залісся

Знахідка двох римських монет імператора Траяна.

Село Залуччя

Знахідка срібної монети імператора Адріана.

Село Збриж

Трипільське поселення виявлено в 40-х роках ХХ століття П.І.Борисковським у двох кілометрах південно-східніше Збрижа, воно розміщується на високому мису на лівому березі ріки Збруч, на правому березі невеликої притоки Збруча. Поселення йде уздовж Збруча на півкілометра.

Збручанське

Трипільське поселення виявила в 1968 році І.Герета в урочищі Соколів. Є церква по типу фортеці.

Село Іване-Пусте

В 1918 році відкрито поодиноке поховання пшеворської культури. Давньоруське поселення в урочищі «Хриплів», зліва при дорозі до села Михалків, знайдено уламки кераміки.

Село Іванків

Поселення трипільської культури виявлено поблизу Іванкова в 30-х роках ХХ століття.

Село Капустинці

У Капустинцях виявлено поховання пшеворської культури у кургані поблизу села.

Село Королівка

В селі є давньоруський могильник, розміщений у великій печері. В поховання виявлено бронзові сережки, срібний перстень, скляні браслети, залізну сокиру і уламки кераміки. Є середньовічні оборонні укріплення.

Село Кривче

В Кривче є багатошарове поселення трипільської культури етапу С. Воно виявлено І.К.Свешніковим в 1967 році, місцезнаходження було підтверджене в 1973 році Ю.М.Маєєвим. Археологічна пам’ятка знаходиться в урочищі Вал (очевидно тут було якесь укріплення), біля села Нижнє Кривче на північно-східному річковому мису ріки Циганда, друга надзаплавна тераса.

Римські монети, одна з них – імператора Марка Аврелія, інша – Антоніна Пія.

Старослов’янське поселення на підвищенні першої тераси лівого берега ріки Циганка біля підніжжя Кришталевої печери. О.М.Приходнюком зібрано фрагменти ліпної слов’янської кераміки. В Кривчому є давньоруське поселення на північно-східних схилах великого масивного підвищення в урочищі «Вал» (очевидно було городище, про яке згадується у джерелах), біля колишнього села Нижнє Кривче, на другій надзаплавній терасі правого берега ріки Циганка. На поверхні зібрано уламки кераміки.

Є середньовічний замок, печера під назвою Кришталева.

Село Кудринці

Руїни замку у Кудринцях

Руїни замку у Кудринцях

В селі біля 1900 року К.Гадачеком виявлено поселення трипільської культури етапу В північніше Кудринців, в урочищі Поле Гончариха, неподалік кудринецького замку. В 1915 році П.В.Сюзов зібрав на поверхні кераміку та трипільські статуетки.

Черняхівське поселення відкрите в 1966 році В.І. Якубівським в урочищі «За горою», на лівому березі безіменного струмка. На черняхівському поселеня виявлено римські монети Марка Аврелія. Також є давньоруський грунтовий могильник з трупопокладеннями.

Є середньовічний замок.

Село Ланівці

В Ланівцях є два трипільських поселення – перше виявив А.Кіркора в 1875 році в урочищі Замчисько, друге – на полі під назвою Висічка.

В 1928 році досліджувався черняхівський могильник.

Знайдено дві римські монети – срібний дена рій та бронзова монета Коммода. Є городище на горі Замчисько. Також виявлено давньоруське поселення в урочищі «Монастир», де виявлено кераміку, глиняні пряслиця, хрестики. Є замчище середньовічного замку.

Село Мельниця-Подільська

Трипільське поселення виявлено в 1900 році К.Гадачеком на південно-західного схилу невеликого пагорбу над яром в урочищі Гончариха. Пам’ятка досліджувалася Свешніковим І.К. та Кос Г.І. в 1967 році. Інше трипільське поселення – в урочищі Бавка, на високому лівому березі ріки Дністер, пам’ятка частково знищена глиняним кар’єром.

Черняхівське поселення в урочищі «Гончарівка» досліджувалося у 1967 році І.К.Свєшніковим. Також поселення черняхівської культури виявлено в двох кілометрах на північний схід від Мельниці-Подільської, в урочищі «Базюкова Левада» в 1966 році В.І.Якубовським. Ще в селі відкрите інше черняхівське поселення в 1966 році В.І.Якубовським.

В Мельниці-Подільській знаходили римські монети. Також в селі виявлено в 1967 році І.К.Свешніковим давньослов’янське поселення на лівому березі Дністра в урочищі Нове поле.

Село Лосяч

В Лосячі виявлено трупо покладний могильний, в одній могилі поховання було під кам’яною плитою.

Село Михалків

Михалківський скарб, очевидно військова здобич скіфів або фракійців

Михалківський скарб, очевидно військова здобич скіфів або фракійців

Поблизу Михалкова знайдено трипільське поселення.

В селі виявлений Михалківський скарб, який складався з золотої корони та багатьох золотих та срібних виробів. В Михалкові є давньоруський могильник з трупопокладеннями, який відкрив в 1900 році К.Гадачек.

Село Монастирок (Мігір’я)

Печерний комплекс у Монастирку

Печерний комплекс у Монастирку

В Монастирку виявлено могильник із похованням під кам’яною плитою. Є печерний комплекс, середньовічний монастир.

Село Мушкатівка

Є городище в лісі, оточене з півночі яром, а з трьох інших боків – чотирма валами.

Село Озеряни

Башта середньовічного замку.

Село Окопи

Раннє трипільське поселення знайдено біля впадіння Збруча в Дністер, на терасі цих двох річок висотою біля п’яти метрів, поселення невелике, декілька жител. Є городище Х – ХІ століть.

Є руїни середньовічної фортеці, змієві вали.

Село Сапогів

Знахідки срібних римських монет Серрата, Сабіни і Фаустіні, мідні – Калігули, Філліпа Араба, Константина І.

Село Сков’ятин

Черняхівське поселення – на північний схід від Сков’ятина, в урочищі «На сіножаті», відкрите в 50-х рока І.К.Свєшніковим.

Село Слобідка Мушкатівська

У Слобідці Мушкатівській є давньослов’янське поселення, розміщене на невеликому підвищенні правого берега озера, в урочищі «За лісом». О.М.Приходнюком виявлено фрагменти ліпної слов’янської кераміки.

Селище міського типу Скала Подільська

Руїни замку.

Село Студениця

Є замчище середньовічного замку.

Село Панівці

Колишня назва села – Завалля, знахідки римських монет.

Село Пилипче

В урочищі Царина є трипільське поселення, яке розвідав в 1900 році К.Гадачек.

Село Стрілківці

В 30-х роках ХХ століття біля Стрілківців виявлено трипільське поселення.

Село Худиківці

Поселення черняхівської культури виявлено на відстані 1 кілометр західніше від хутора Кольонія, відкрите в 1966 році В.І.Якубовським. Є давньоруське городище.

Село Устя

Колишня назва села – Устя Біскуп’є. Трипільське поселення біля давньоруського городища. В кінці ХІХ столітті К.Гадачек зібрав підйомний матеріал з мальованої кераміки.

Село Шупарка

Поселення трипільської культури виявлено біля Шупарки в 30-х роках ХХ століття.

Замки та замчища Борщівського району та околиць дивіться тут. Археологія, історія Галичини – тут, розділ постійно поповнюється.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *