Археологія та стародавня історія Білогірського району

Вид з Тихомельського городища

Вид з Тихомельського городища

Білогірський район Хмельницької області містить поселення різних археологічних культури, найвизначнішим з яких є залишки літописного міста Тихомель в одноіменному селі.

Археологія та стародавня історія Білогірського району

Село міського типу Білогір’я

В околицях райцентру – залишки поселень трипільської культури, поселення і кургани доби бронзи, кілька поселень черняхівської культури. Є відомості про наявність городища в селищі, однак в они не підтверджені, можливо воно було на місці пізнішого замку.

Село Вариводки

Біля Вариводок – поселення черняхівської культури.

Село Велика Боровиця

В кінці ХІХ століття недалеко від Боровиці розкопано курган.

Село Вікнини

Поблизу села виявлено поховання кінця ІІІ тисячоліття донашої ери.  У 1964 році поблизу села в глиняній посудині знайдено скарб ІІІ – ІV століть нашої ери – фрагменти трьох фібул, бронзове кільце, два наконечники з бронзи і злиток свинцю.

Село Вільшаниця

Давньоруське селище ХІІ – ХІІІ ст. на східній околиці села, на городах колгоспників. В ХІХ столітті знаходили крем’яні вироби. В 1959 році відкрито поселення культури лінійно-стрічкової кераміки на високому лівому березі ріки Горинь.

Село Воробіївка

Поселення раннього залізного віку і часів Київської русі – на березі безіменного струмка, що впадає в ріку Горинь з її правого берега навпроти села. В лісі – кругле давньоруське городище, обмежене кільцевим валом і ровом.

Село В’язовець

На першій надзаплавній терасі правого берега ріки Горинь, поблизу села – поселення раннього залізного віку та давньоруського часу ХІ – ХІІІ ст.

Село Гулівці

Біля села знайдено предмети епохи бронзи. В селі – давньоруське городище, укріплене з півдня валом і ровом, а з півночі та сходу обмежене водами Горині.

Село Данилівка

Поблизу села в ХІХ ст. було декілька курганів.

Село Денисівка

Біля хутора Липники – городище, оточене трьома рядами валів. Друге городище виявлено в урочищі Скопець. В напрямку до села Данилівки в ХІХ столітті зафіксовано декілька курганів.

Село Дідківці

Давньоруське городище

Село Жемелинці

Недалеко від Жемелинець – чотири кургани.

Село Залужжя

На околицях Залужжя – трипільське поселення та група курганів, один з яких розкопано в ХІХ столітті. Виявлено скорчене поховання, яке супроводжувалося глиняним горщиком і крем’яними сокирами.

Село Зіньки

Знайдено кам’яні сокири, наконечники стріл доби неоліту.

Село Кашенці

На північ від села в ХІХ столітті виявлено курган.

Село Квітневе

Раніше село називалося Бісівка. Біля села – чотири кургани.

Село Козин

В околицях Козина – кургани, один з яких розкопано в ХІХ столітті. Знайдено кістяк людини та уламки посуду.

Село Коритне

Поблизу Коритного досліджено курганні поховання культури шнурової кераміки. Виявлено давньоруське селище та давньоруське городище.

Село Корниця

В селі збереглися вали давнього городища – замчища. В ХІХ столітті згадувалося про ще одне городище, сліди якого не могли пізніше знайти. В селі, уздовж лівого берега ріки Горинь – поселення черняхівської культури. Поблизу Горині в ХІХ столітті був курган.

Село Лепесівка

Матеріали трипільської культури, культури кулястих амфор знайдено під час дослідження черняхівського поселення, яке було виявлено в 1905 році я.Б.Яроцьким. В 1957 – 1962 роках стаціонарні розкопки проведено під керівництвом М.А.Тиханової. Знайдено 12 наземних жител, ряд господарських споруд, ям, відкритих вогнищ за межами жител, залишки залізоробного виробництва, два гончарні горни, а також святилище з жертовними вогнищами і двома трьохручними чашами-вазами ІІІ – ІV століть.

Село Мала Боровиця

Знайдено крем’яні вироби

Село Миклаші

В ХІХ столітті знайдено крем’яний серп.

Село Надишень

Біля села – курган епохи бронзи

Село Паньківці

На полі – один розораний курган.

Село Переросле

Поблизу села – курганні поховання кульутир шнурової кераміки, а також давньоруських часів. В 20-х роках ХХ століття були знахідки золотих гривен.

Село Семенів

За даними літератури ХІХ століття, в селі та околицях зафіксоване городище, курган та скарб монет ХVІІ століть.

Село Сивки

В околицях Сивок – п’ять курганів епохи бронзи, з яких чотири розкопані. Поховання супроводжувалися ліпним посудом, просвердленою кам’яною сокирою та іншими кремінними виробами. Біля села значиться неолітичне поселення.

Село Синютки

В околицях села значилося 12 курганів.

Село Ставшани

Колишні назви – село Уніїв і село Войнегове. На території Ставшан виявлено знаряддя праці та зброю доби неоліту, бронзи та раннього залізного віку.

Село Тихомель

Аріанська каплиця на городищі Тихомеля

Аріанська каплиця на городищі Тихомеля

За півтори кілометри від західної околиці Тихомля, в урочищі Палациська знаходиться давньоруське городище ХІ – ХІІІ століть, яке належало літописному Тихомелю. Зберігся дитинець сто на дев’яносто метрів, укріплений півковоподібним валом і ровом. В 1956 році підтвержено археологічними знахідками його давньоруське походження. На території дитинця в ХVІ столітті збудовано аріанську каплицю. В ХІХ столітті на території села знайдено скарб срібних польських, російських та угорських монет ХVI – XVII століть. Над рікою Горинь виявлена група курганів.

Село Хорошів

Знайдено сокири, молоти, наконечники стріл, а також глиняні прясла та грузила доби неоліту і міді. У 1872 році на території села знайдено скарб польських пізньосередньовічних монет у горщику.

Село Шельвів

Охоронний знак городища у Тихомелі

Охоронний знак городища у Тихомелі

В ХІХ столітті за один кілометр на північний схід від села, в урочищі Сіножать було три напіврозораних кургани. У 1896 році в урочищі Сібожок знайдено кремінні і керамічні неолітичні вироби. В урочищах Лугова і Середнй Горбик зафіксовані черняхівські поселення.

Село Юнківці

Раніше село називалося Юфківці. В ХІХ столітті знайдено наконечних списа, інкрустований золотом, декілька римських монет і рештки керамічної майстерні. В ХІХ столітті навколо села було 40 курганів, окремі з яких розкопані.

Село міського типу Ямпіль

На присадибних ділянках східної околиці селища – трипільське поселення. Наявність городища, яке значиться в літературі кінця ХІХ століття, не підтверджено, однак очевидно, що воно було. В ХІХ столітті біля селища в двох горщиках знайдено скарби польських монет Яна Казиміра, а також зафіксовано кургани епохи бронзи.

Інші археологічні пам’ятки Галичини дивіться тут.

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.