Есенський замок в селі Есень

Село Есень, замковий пагорб позначений стрілкою на впадінні ріки Чаронда в Тису

Село Есень, замковий пагорб позначений стрілкою на впадінні ріки Чаронда в Тису

Есенський замок знаходився в селі Есень Ужгородського району Закарпатської області. Зараз про стародавню фортецю нагадує лишень “Замковий пагорб” із незначними слідами укріплень.

Есенський замок в селі Есень

Село Есень після Другої світової війни донедавна називалося Яворово. В селі зараз проживає понад півтори тисячі жителів, які майже на 100% є угорцями, це і сприяло зміні назви на історичну. Цей замок є найменш дослідженим у Закарпатті, його історію вивчали тільки деякі угорські дослідники.

Поблизу села Есень ріка Чаронда впадає в Тису. Тут високий пагорб, який угорською мовою називається “Кастели домб”, що означає “Пагорб, на якому стоїть замок або Замковий пагорб”.

Поселення в цьому місці було засновано угорцями наприкінці ІХ століття, однак замок був споруджений в ХІ столітті, коли угорці починають активніше закріплятися в Закарпатті. Очевидно укріплення було знищене татарами в середині ХІІІ століття. Взагалі про цей факт нічого не відомо, однак все Закарпаття в цей час було сплюндровано.

Перша писемна згадка про поселення – 1248 рік. Король Ласло ІV Кун передає Есень у власність угорських дворян Бокшевих. Шимон Бокшев спорудив земляний замок з дерев’яними укріпленнями, під захистом якого розвивалося село. Наступна згадка Есеня – в 1414 році під назвою Кизесень.

Замок припинив існування в середині 17 століття, коли Закарпаття було спустошене польськими військами, які переслідували союзника Богдана Хмельницького Дьєрдя ІІ Ракоці. Далі про замок нічого не відомо, очевидно його не відновлювали.

У 2006 році на замчищі проводили археологічні розкопки. На замковій горі збереглися сліди замкових валів. Це не туристичний об’єкт, неподалік можна оглянути замки в Ужгороді (двадцять кілометрів від села), Невицькому, Середньому. Замчище можна відвідати попутно, наприклад, відвідавши гастрономічний фестиваль в Ужгороді Карпатський рататуй.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *