Городище в селі Верхівка Барського району

Верхівка на карті Боплана

Верхівка на карті Боплана

В селі Верхівка Барського району Вінницької області є городище. Село було позначено на карті Боплана 1650 року без укріплень. Через Верхівку проходив шлях, який зв’язував Бар з Могилевом-Подільським на Дністрі. Неподалік від села була переправа через ріку. У ХVII столітті тут було споруджено три фортеці, які охороняли шлях над рікою та переправу у Верхівці (фортеці були не в самому селі, а нижче за течією ріки).

Село розміщується на мису, який трохи піднятий над довколишньою місцевістю, з двох сторін течуть ріки. Село займало вигідне стратегічне положення, у першій половині ХХ століття в південній частині села, біля дамби, спорудили довготривалу вогневу точку (ДОТ), який зберігся донині.

В Археологічні карті Подільської губернії (1901) Євфімія Сіцінського пище, що біля Верхівки на ліці Лядаві знаходиться п’ятикутне “Городисько” довжиною 292 метри та шириною 281 метр. Оточене ровом шириною у 8 метрів, і валом у деяких місцях. В’їзд з півдня, зараз тут оране поле. Такі самі дані є у виданні Гульдмана “Пам’ятках старовини на Поділлі”, 1901 рік, очевидно свої дані Сіцінский брав із цієї книги.

Також Сіцінський повідомляє про ще одну археологічну пам’ятку – у лісі під горою, неподалік від містечка (очевидно, Верхівка була містечком) є печера з крутими поворотами, довжиною 53 метри. Вхід в печеру шириною в 2 метри. У 60-х роках ХІХ століття місцеві селяни знаходили у пещері різну зброю – рушниці, шаблі.

У географічному словнику Королівства Польського (1893 рік) про городище нічого не повідомляється, зате говориться, що Верхівка існувала вже у XVI столітті.

У книзі Парафії та церкви Подільської єпархії (1901) говориться, що містечко Верхівка розміщене на пагорбі, який омивається двома ріками, із заходу Лядавою, а зі сходу Мощаницею, знаходиться на поштовій дорозі із Шаргорода в Бар, у 20 кілометрах від Бару, а від найближчою залізничної станції “Копайгород” – у 6,5 кілометрах. Підвищене положення, багато річкової та джерельної води, близькість лісу роблять місцевість здоровою. Населення складається з православних українців (трохи більше 1000), і біля 160 євреїв. Селяни займаються сільським господарством. Грунт глинистий, нижче грунту – камінь. Верхівка заснована Яном Верхівським, якому це урочище на ріці Лядава дав барский староста Гольський, цю передачу землі було затверджено королем у 1611 році. Далі селом володів барський староста Конецпольський, після нього верхівка перейшла до Верхівського. В на початку ХІХ століття (за твердженням Гульдмана у Пам’ятках старовини на Поділлі село стало містечком у 1814 році) сільский поміщик підполковник Ілля Бабаков випросив право на перейменування села Верхівки у містечко, після цього тут оселилися євреї, через кожних два тижні по вівторках тут проводилися базари. Стара дерев’яна церква була споруджена у 1754 році. Дерев’яний храм Святого Миколая почали будувати у 1874 році, освятили у 1879 році. Біля храму була дерев’яна дзвінниця.

Зараз городище не можуть знайти. В літературі є припущення що якщо городища немає, то Верхівку могли поплутати із Верхівкою Тростянецького району Вінницької області, де є укріплення замку та міської фортеці. Але швидше за всього, городище було, просто воно розорано і на місцевості важко знайти сліди валів та ровів. Наприклад, городище у селі Вища Кропивна розоране настільки, що на місцевості воно також стало непомітним.

Щоб вибрати житло, потрібно поспілкуватися з менеджером забудівельника, визначитися, якою саме має бути квартира (площа, кількість кімнат, район, у якому розміщений будинок), провірити з юристом документи забудівельника, провірити в Інтернеті відгуки про забудівельника, можливо домовитися з банком про іпотечний кредит. Полезные советы при выборе жилья от специалистов НЕСТ и Гринвиль допоможуть вибрати квартиру.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *