Городище біля села Нова Григорівка

Вали городища

Вали городища

В селі Нова Григорівка Могилів-Подільського району є городище. На південь від села на території лісу знаходиться ботанічний заказник загальнодержавного значення Бронницький.

Євфімій Сіцінський в Археологічній карті Подільської губернії (1901) згадує дві оборонні споруди в цій місцевості – вали і городище. Євфімій Сіцінський вказує, що біля сіл Бронниця і Григорівка і лісі є три насипних вали, які тягнуться більш, як на три кілометри. Під горою навпроти Дністра, на території панської садиби є підземний хід у вигляді пивниці довжиною у чотири метри. У 60-х роках тут були знайдено людський череп, залізну сокиру і два метри мідного дроту. У 1899 році були знайдені монети – одна золота римська імператора Траяна Деція, інша срібна, варварського карбування, ця монета є наслідуванням римському денарію. У селі Григорівка біля ріки Котлубаївка є урочище Городище, яке має площу 10 гектарів. Це городище оточене валом заввишки біля 6 метрів. На карті Євфімій Сіцінський показав вал між Бронницею та Григорівкою та городище.

У книзі “Парафії і церкви Подільської єпархії” 1901 року Євфімій Сіцінський вказує, що Бронниця належить до дуже давніх поселень Поділля. Воно згадуєтсья ще в грамоті князів Коріатовичів в в 1388 році. Неподалік від села на скелястих берегах Дністра є печера, де за переказом шукали порятунку мешканці Бронниці, але були задушені димом від вогнищ, які були розпалені біля входу в печеру. У печері знаходять людські кості.

У переліку пам’яток археології району вказується, що біля села Нова Григорівка є городище, яке датується VII – III століттями до нашої ери та VII – X століттями нашої ери.

Територіально об’єкт знаходиться між Григорівкою, Новою Григорівкою та Бронницею. В радянський час логічніше було прикріпити пам’ятку до Нової Григорівки. У Євфімія Сіцінського городище прикріплено до Григорівки, оскільки Нова Григорівка була заснована тільки у 1920 році.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *