Археологія та стародавня історія Полтавського району

Курган на Полтавщині

У Полтавському районі Полтавської області в обласному центрі є залишки літописного міста Лтава. Це городище існувало ще з VIII століття, його заснували представники роменської культури.

Contents

Село Абазівка

В урочищі Берестове поблизу села – сліди неолітичного поселення та ранньослов’янського поселення черняхівської культури.

Село Бережнівка

За 0,1 – 1,2 кілометри на північ від села на землях колгоспу – п’ять курганів.

Село Бричківка

Поблизу села Бричківка, між Ворсклою і шосе на Диканьку, – поселення скіфського часу. У селі на землях Полтавського експериментального господарства – один курган, два кургани знаходяться на схід від села, за 0,4 – 2,5 кілометри та два кургани на захід від села, за 1,5 кілометра.

Село Брунівка

За 1,2 кілометри на захід та 0,7 кілометрів на південь від села на землях колгоспу є по одному кургану.

Село Бугаївка

За 1,5 – 3,5 кілометрів на південь від села на землях колгоспу – чотири кургани.

Село Буланове

На південний захід від села – поселення скіфського часу. На землях колгоспу, за 1,2 кілометри на північ від села – 21 курган та за 0,3 – 2,5 кілометри на південь від села – 5 курганів.

Село Бурти

На околиці Буртів є група курганів доби бронзи. В одному з них в 1971 році знайдено кам’яну стелу.

Село Вакуленці

На дюнних пісках лівого берега Ворскли – неолітична стоянка. В урочищі Слобідка – неолітичне поселення. Між селом та Рудним лісом – поселення доби пізньої бронзи. На землях колгоспу, за 0,5 – 1,3 кілометри на захід від села – три кургани; за два кілометри на схід від села – два кургани.

Село Васьки

Поблизу Васьків – ранньослов’янське поселення черняхівської культури. В околицях села на землях колгоспу – шість курганів, в тому числі: один курган – на північній околиці, чотири кургани – на південь та південний захід і один курган – на південний схід від села, за 2,7 кілометри.

Село Ватажкове

За 0,2 кілометри на північ від села на землях колгоспу – один курган.

Село Великий Тростянець

На південній околиці села на землях колгоспу – один курган.

Село Вербове

На північ від села на березі ріки Коломак виявлено поселення скіфських часів.

Село Витівка

В околицях Витівки – кургани скіфського часу V століття до нашої ери.

Село Вищі Вільшани

На західній околиці – Вищих Вільшан на землях колгоспу – один курган.

Сель Вільхівщина

В околиці Вільхівщини – група курганів.

Село Гаврилки

Поблизу Гаврилків знаходиться кілька курганів (дивіться село Сягайли)

Село Головач

В урочищі Пінчукові Горби – сліди неолітичного поселення. На території села знайдено скарб римських монет перших століть нашої ери.

Село Гора (колишні Верхні Млини)

В околицях села значаться кургани скіфського часу. Знайдено наконечних скіфської стріли.

Село Давидівка

В околицях Давидівки на землях колгоспу – 13 курганів.

Село Дудникове

В околицях Дудникового на землях колгоспу – 27 курганів, з них: шість курганів в околицях села, 9 – на північний захід від нього, за 0,3 – 15 кілометрів; два – за триста метрів на захід, десять знаходяться на південь від села, за 0,2 – 3 кілометри.

Село Заворскло

На схід та північний схід від села на землях колгоспу – 15 курганів, що стоять групами або поодинці.

Село Залізничне (колишня Новоселівка)

Поселення та могильник черняхівської культури, розкопано 10 поховань.

Село Зінці

На південь від Зінців виявлено поселення доби бронзи.

Село Івашки

На землях колгоспу, за 0,2 – 2,2 кілометри на північний захід від села – 15 курганів та один курган за 2,5 кілометри на південь від села.

Село Келебердівка

На землях колгоспу за 0,2 кілометри на схід від села – три кургани та за 1,5 кілометрів на північний схід від села – один курган.

Село Карнаухи

Поблизу села на землях колгоспу є кілька курганів. На північ від села, за 0,5 кілометрів, на землях колгоспу – два кургани.

Село Карпусі

Поблизу Карпусів в 1971 році виявлено ранньослов’янське поселення черняхівської культури II – VI століть. За 250 метрів на захід від села – один курган.

Село Кірове

За 0,5 -1,2 кілометри на північ від села на землях колгоспу – 5 курганів.

Село Кованчик

На південно-західній околиці Кованчика на землях колгоспу – один курган.

Село Кованьківка

На південь від Кованьківки на землях колгоспу – сім курганів.

Село Кротенки (колишня Семенівка)

На захід від Кротенків – поселення скіфського часу, а за лісом Рудним, за десять кілометрів від колишнього хутора Слобідка, є залишки поселеня перших століть нашої ери. В околицях села на землях Полтавського експериментального господарства – 17 курганів, у тому числі: 5 – на схід від села, 12 – на захід та північний захід від нього.

Село Крутий Берег

В околицях Крутого Берега знайдено бронзові прикраси доби бронзи. Біля села, на 136-у кілометрів залізниці Полтава-Харків виявлено поселення скіфського часу.

Село Куликове

За 0,1 – 2,5 кілометрів на захід та на південь від села на землях колгоспу – 16 курганів: один курган – на північній околиці села. На південний захід від села біля курганів знайдено уламки посуду скіфського часу.

Село Кучмівка (знесено)

Біля Кучмівки – поселення V – III століть до нашої ери.

Село Ліски

За 1,2 кілометри на захід та за 1,5 кілометрів на північний захід від села на землях колгоспу – по одному кургану.

Село Лукищина

Поблизу Лукищини, в урочищі Біля Спінжарки, в 1942 році при оранці в глеку знайдено скарб із 1805 срібних римських монет.

Село Макухівка

Над заплавою є поселення культури ямково-гребінчастої кераміки доби неоліту. Урочище Біла Гора – поселення дніпро-донецької культури доби неоліту, знахідки ямково-гребінчастої кераміки та доби бронзи. Неподалік села знайдено скарб VII – VIII століть нашої ери. В урочищі Гриби – давньоруське поселення.

Село Малий Тростянець

На землях колгоспу, за 0,1 – 2 кілометри на північ від села – шість кургані та за 1 – 2,2 кілометри на південь від села – 5 курганів.

Село Марки

На березі Ворскли, поблизу села – поселення доби неоліту культури ямково-гребінчастої кераміки і дніпро-донецької культури та поселення доби пізньої бронзи.

Село Мачухи

В урочищі Теренів Яр та Десяте Поле – поселення та кургани скіфського часу VI – IV століть до нашої ери, поселення черняхівської культури, на якому знайдено гончарний глек черняхівської культури. В урочищі Таранів Яр виявлено горни для випалу посуду та посуд салтівської культури. В околицях села на землях колгоспу – дев’ять курганів, в тому числі: два кургани за 2,5 кілометрів на схід та сім курганів за 0,2 – 1,7 кілометрв на захід від села.

Село Микільське

Поблизу залізничного переїзду знайдено поселення скіфського часу.

Село Манівка

В околицях Манівки на землях колгоспу – 12 курганів, з них чотири – на схід та шість курганів на захід та південний захід від села.

Село Нижні Млини

У заплавній долині Ворскли, в околиці села, виявлено поселення доби неоліту. На північ від села, на правому березі Ворскли – поселення скіфського часу. На захід від села, за 0,7 – 2,5 кілометрів, на землях колгоспу – три кургани.

Село Новоселівка

Дивіться село Залізничне.

Село Носівка

На північ від Носівки на землях колгоспу – 5 курганів.

Село Парасковіївка

На лівому березі ріки Коломак, в околиці села, на орному полі – сліди поселення черняхівської кульутри.

Село Патлаївка

На захід від Патлаївки на правому березі ріки Ворскла є поселення скіфського часу.

Село Петрівка

На правому березі ріки Ворскла – поселення доби бронзи та поселення скіфського часу.

Село Пожарна Балка

На південний схід від Пожарної Балки, за 1,5 кілометрів, на правому березі ріки Ворскла – два поселення скіфського часу. На одному з них у 1949 році проводилися розкопки.

Місто Полтава

Археологічні розкопки у Полтаві

У кар’єрі цегельного заводу виявлено залишки кісток викопних тварин і палеолітичні крем’яні знаряддя. В урочищі Біла Гора – неолітичне поселення. У різних місцях на території міста знаходили римські монети I – II та IV століть нашої ери. У районі Червоної площі досліджувалися поселення та городище роменської культури VIII – IХ століть і часів Київської Русі Х – ХIII століть. Городище є залишками згаданого в літопису під 1174 роком давньоруського міста Лтава. У 1905 році тут знайдено скарб срібних сіверянських прикрас Х століття.

Село Рожаївка

В околицях Рожаївки на землях колгоспу – шість курганів, з них три кургани на північний схід від села, за 1,5 кілометра та три – на південь від села, за 0,2 – 1 кілометр.

Село Рунівщина

На березі ріки Свинківка, в урочищах Діброва Рунівська та Рубіжна – два поселення доби бронзи. В урочищі Рунівська Діброва – давньоруське поселення. На південь від села на землях колгоспу – п’ять курганів, на північ від села, за 1,2 кілометри – два кургани.

Село Свинківка

Дивіться села Залізничне і Новоселівка.

Хутір Слобідка

Дивіться село Кротенки.

Село Соломахівка

На землях колгоспу – 14 курганів, в тому числі на захід від Соломахівки – шість курганів та вісім курганів за 0,2 – 2,1 кілометра на схід і південний схід від села.

Село Соснівка

В околиці Соснівки знайдено срібну монету Марка Аврелія.

Село Супрунівка

Поблизу Супрунівки, на правому березі Ворскли, є поселення скіфського часу.

Село Сягайли

На землях колгоспу між селами Сягайли, Карнаухи, Улянівка, Гаврилки, Фисуни (Фісуни) та в їх околицях – 27 курганів.

Село Тернівщина

В околицях Тернівщини – неолітичне поселення з мікролітичним інвентарем. На захід та північний захід від села, за 0,1 – 0,2 кілометри, на землях колгоспу – вісім курганів. На східній околиці села – один курган.

Село Улянівка

Поблизу Улянівки є кілька курганів.

Село Фісуни (Фисуни)

В околицях Фісунів розташовано кілька курганів.

Село Циганське

В околицях Циганського на землях колгоспу – 19 курганів, в тому числі: три кургани на північ та північний схід від села, на відстані 0,2 – 1,3 кілометри від нього та 16 – на захід від села, за 0,3 – 2,5 кілометрів.

Село Шили

На території села Шили на землях колгоспу – оди курган. На південь від села, за 1,5 – 2,7 кілометрів – три кургани.

Село Щербаки

На південний схід від Щербаків, за 0,8 – 2,5 кілометрів, на землях колгоспу – шість курганів.

Село Щербані

На землях колгоспу – три кургани, в тому числі: два на північ від села, за 0,6 кілометрів, один – на східній околиці.

Село Яцинова Слобідка

Поблизу Яцинової Слобідки виявлено сліди стоянки мезоліту та неоліту. За лісом Рудники серед матеріалів різного часу знайдено уламки посуду черняхівської культури.