Археологія та стародавня історія Іванківського району

Любимівське городище над Дніпром

Любимівське городище над Дніпром

В Іванківському районі Київської області городища – в селах Іванків, Леонівка, Любимівка, Оране, Розважів, Рудня.

Село Богдани

За триста метрів на захід від села – уламки слов’янського кружального посуду.

Селище міського типу Іванків

Городище в селі Іванків

Городище в селі Іванків

На околиці Іванкова – мікролітичні вироби. В урочищі Буряків (на правому березі Теререва, навпроти райцентру) – поселення дніпро-донецької культури. В південно-східному краю міста, де тепер знаходиться міський парк над рікою Тетеревом – давньоруське городище Х – ХІІІ століть.

Село Кухарі

На південний схід від села, в урочищі Піщаники, недалеко від глибокого озера, що зветься «Ямою» та в урочищі Суха річка – дві стоянки доби неоліту з мікролітичним інвентарем.

Село Леонівка

В ХІХ столітті за один кілометр від села – кругле городище, обнесене валом та ровом, а біля села – два кургани.

Село Любимівка

Вал городища в Любимівці

Вал городища в Любимівці

Старі назви села – Мокрець, Злодіївка, Воздвиженське з 1859року, Мануїльськ з 1920 року, Соснівка з 1958 року, Любимівка з 1963 року. В ХІХ столітті за 1,5 кілометр в напрямку до села Вахівка – чотирикутне городище, оточене валами, а біля села –вісім курганів.

Село Мусійни

В ХІХ столітті поблизу села було 10 курганів. В 1873 році викопано скарб, що складався з 500 монет ХVII століття – польських, пруських, ризьких та голандських.

Село Обуховичі

В селі в ХІХ столітті було 17 курганів.

Село Оране

За один кілометр на південь від села, в урочищі Борож (в заплаві ріки Тетерів) – поселення милоградсько-підгірцівської кульутри. На поселенні знайдено також наконечник стріли та шиферне прясло давньоруського часу. За один кілометр на схід від села, на підвищенні на краю заплави правого берега ріки Тетерів, ще в кінці ХІХ століття знаходилося городище (яке тепер розмито водами ріки Тетерів) та розвіяний на пісках могильник. Це городище за переказами пов’язували з древлянським містом Оран. Але в 1972 року при обстеженні місцеположення городища знайдено лише кераміку доби бронзи та раннього заліза. В 1874 році виявлено литовські монети Олександра та Сигизмунда І. В ХІХ столітті біля села був курган продовгуватої форми.

Село Пилява

На правому березі ріки Тетерів за 1,5 кілометрів на схід від села в північно-східній частині урочища Хохора – поселення дніпро-донецької культури. В північно-західній частині урочища Хохора на площі 100 на 100 метрів – залишки трупоспального могильника тшцінецької культури. В урочищі Хохора – уламки посуду софіївського типу.

Село Підгайне

Біля села – залишки поселення доби неоліту.

Село Прибірськ

На острові корінного берега ріки Тетерів довжиною близько 200 метрів – слов’янське поселення кінця І – початку ІІ тисячоліття. На південь від села на правому березі ріки Тетерів в урочищі Грядки – залишки пізньосередньовічного військового укріплення. Зберігся вал висотою півметра, який тягнеться на кілька кілометрів поперек непрохідної багнистої заплави річки. З обох його боків знаходиться рів, який сильно заплив.

Село Ритні

На південно-східній околиці села, на низькому мисоподібному виступі корінного берега в заплаві ріки Тетерів на площі 250 на 100 метрів знайдено уламки посуду доби неолбіту, а також бронзи та слов’янського періоду. За 50 метрів від східної околиці села – поселення тшцінецької кульутри. На захід та північний захід трапляються уламки посуду неоліту та підгірцівської культури. На північно-західній околиці села в урочищі Солов’їв острів – кам’яні знаряддя праці доби бронзи.

Село Розважів

За чотири кілометри на схід від села, чи за 1,5 кілометрів на північний схід від хутора Шевченківського знаходиться поруйноване (в плані округлопрямокутне) городище милоградської культури. Частково зберігся зовнішній і внутрішній вали. На городищі також зібрано крем’яні відщепи та пластини. Через долину за 300 метрів на південь від городища знаходяться залишки другого (в плані округлопрямокутного) повнітсю розораного городища милоградської культури. В 1890 році в частині села, що називається Жеревполе, знайдено скарб з 129 срібних польських, пруськи та шведських монет ХVII століття.

Село Рудня

В ХІХ столітті поблизу села було городище.

Село Сидоровичі

В 1870 році в урчоищі Ставки – скарб з 235 срібних польських монет.

Село Сукачі

Біля села на лівому березі ріки Болотянки недалеко від кладовища, поміж пісковими горбами – стоянка доби необіту з мікролітичним інвентарем. В гирлі ріки Болотні, поблизу Тетері, на острові, в ХІХ столітті було п’ять курганів.

Село Термахівка (Мала)

В ХІХ столітті поблизу села був курган. В 1873 році знайдено польські та шведські монети 1623 – 1933 років.

Село Тетерівське (до 1946 року – Унин)

В урочищі Погоріле в гирлі Ханської балки на площі 50 на 100 метрів в 1966 – 1967 року виявлено сліди могильника середньодніпровської кульутри.

Село Феневичі

На полі знайдено бронзову панагію.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *