Археологія та стародавня історія Фастівського району

Городище у Великій Снітинці - супутниковий знімок і план

Городище у Великій Снітинці – супутниковий знімок і план

У Фастівському районі Київської області є городища – Бортники, Велика Снітинка, Зубарі, Мала Офірна, Паляничинці, Потіївка, Триліси, Фастів, Фастівець.

Село Борова

Неподалік від Борової на виступі надзаплавної тераси лівого берега ріки Стугни по дорозі до села Мотовилівки, а також на протилежному березі річки трапляються уламки посуду доби бронзи. В гирлі ріки Віти – уламки посуду тшцінецької культури.

Село Бортники (колишні Берники)

За відомостями ХІХ сотліття в селі на березі ріки Кам’янки значилося гоордище. Проте археологічними розвідками 1972 році на цьому місці городища не виявлено.

Село Велика Снітинка (колишні Масаки)

Городище у Великій Снітинці

Городище у Великій Снітинці

В 1862 році знайдено дві срібні римські монети Фаустини Молодшої та Антоніна Пія. На півнденно-західній околиці села, на мисі висотою 15 метрів, над заболоченою долиною – давньоруське городище (0,5 гектара) ХІІ – ХІІІ століть. Місцями збереглися вали. На плато перед городищем на краю поля – селище цього ж часу. За кілька кілометрів від села, в урочищі Сухий Пісок, Суха Границя, Сорочий брід – три чотирикутні городища. Останнє зруйновано полотном залізної дороги. Поблизу села – великий курган, що називається Могила Сороки.

Село Великі Гуляки (до 1965 року – Великі Голяки)

План городища у Великій Снітинці

План городища у Великій Снітинці

На полях у ХІХ столітті було вісім курганів.

Село Веприк (колишній Веприн)

В селі, на кладовищі в 1857 та 1858 роках знайдено два бронзових енколпіона ХV століття новгородської роботи, бронзові складні та кругла іконка.

Село Дідівщина

В 1929 році в північно-західній частині села, в урочищі Дальня Панора, досліджено могильник та поселення черняхівської культури. На поселенні є уламки давньоруського посуду. Поблизу села – могильник давньоруського часу. В урочищі Гарбарське поле, Вал, Кателянка – слов’янські поселення. На хуторі Млинок – поселення пізнього неоліту та речі ХVII – ХVIII століть.

Село Дорогинка

На околицях Дорогинки – давньоруські шиферні пряслиця.

Село Зубарі

За відомостями кінця ХІХ століття за два кілометри від села в напрямку до села Малополовецьке – городище Ядвига. Археологічною розвідкою в 1972 році установлено, що це не городище, а розкопаний великий курган.

Село Кишинці

Поблизу Кишинців в ХІХ столітті був курган. Знайдено бронзову монет Олександра Севера.

Село Клехівка

Неподалік від Клехівки – могильник Бурти, який складається з 30 курганів.

Село Кожанка

В урочищі Камениця – залишки стародавнього поселення. За переказами тут колись було містечко Кожани.

Село Королівка

Біля села в ХІХ столітті було вдва кургани.

Село Кощіївка

На околицях Кощіївки виявлено багато давньоруських шиферних пряслиць.

Село Мала Офірна

В 1964 році на лівому низькому березі першої надзаплавної тераси ріки Унави, за 500 метрів на північ від околиці села, досліджено скіфський курган VІ століття до нашої ери. Поблизу цього кургану знаходяться ще три кургани – два в полі, один в лісі. В селі Офірна в урчоищі Уланщина, за два кілометри від села, в урочищі Обачина та за чотири кілометри від села в урочищі Студинець – три чотирикутні городища.

Село Малополовецьке

На полях в ХІХ столітті було п’ять курганів, два з них називаються Близнюки.

Село Мотовилівка

Поблизу Мотовилівки на березі ріки Стугна – трупоспальний могильник білогрудівської або чорноліської культури.

Село Оленівка (до 1917 року – Геленівка)

В 1845 році біля села досліджено курган доби бронзи. В 1879 році досліджено курган давньоруських часів. На околицях села – багато давньоруських пряслиць з шиферу. В урочищі Лагері, на березі ріки Стугни – два чотирикутні гордища.

Село Паляничинці

За відомостями ХІХ століття в селі на березі ріки Кам’янки зберігалися залишки чотирикутного городища, але археологічною розвідкою 1972 року таке городище не знайдено. В ХІХ столітті поблизу села було два стародавні кургани: могила Башина та могила Махова. В 1872 році на вигоні села знайдено скарб срібних предметів (25 блях від пояса, дві ложки, ланцюжки та ножни від кинджала). В 1864 році знайдено бронзовий енколпіон.

Село Потіївка (поблизу Фастова)

У південно-східному напрямку від села, в лісі, на півострові правого берега ріки Унави (нині – водосховище) – городище (60 на 60 метрів) пізнього середньовіччя. З заходу перед городищем на березі водосховища трапляються уламки ліпного посуду доби раннього заліза.

Село Пришивальня

В Пришивальні, на правому березі ріки Ірпінь – велике давньоруське городище. Збереглися вали висотою до десяти метрів.

Село Скриголівка (колишня Скраглівка)

У 1853 році знайдено скарб з польських, пруських, шведських, голландських монет ХVII століття.

Село Триліси

В південно-західній частині села, на правому березі ріки Кам’янки – давньоруське городище ХІ – ХІІ століття площею 0,5 гектарів. З напільного боку зберігся рів шириною понад десять метрів та сліди валу. На схід від городища, відразу за ровом – посад площею три гектари. За переказами тут був город Сокіл, який зруйнували татаро-монголи. На городищі знайдено кілька уламків пізньотрипільського посуду, трапляються знахідки ХVII – ХVIII століть. У 1865 році тут знайдено монетний скарб – германські, голландські талери та срібні дрібні монети – польські, шведські, пруські. Біля села досліджено кургани доби бронзи, давньоруських часів та кочовиків.

Село Федорівка

На березі Ірпеня в ХІХ столітті було два кургани.

Місто Фастів

У 1954 році на місці сучасної середньої школи, неподалік від ріки Унави досліджено пізньопалеолітичну стоянку. В місті є городище – за народними переказами укріплення Палія, яке називається Палієве замковище. В передмісті Заріччя, на лівому березі ріки Унави – поселення другої половини І тисячоліття.

За даними ХІХ сотліття на східній околиці міста – кругле стародавнє городище. В двох кілометрах на південний захід від міста – залишки п’ятикутного городища, що називається Шереметьєвий Окоп. На околицях міста знайдено давньоруські шиферні прясла та бронзовий енколпіон. Між Фастовим та Мар’янівкою досліджено кочівницькі кургани. У 1887 році знайдено скарб дрібних польських монет ХVII століття.

Село Фастівець

В 1845 році на полях села розкопано п’ять курганів, серед них відомий курган Переп’ять (курган Переп’ятиха, дивіться село Мар’янівка Васильківського району).

Село Червона Мотовилівка (колишні Гуляники, Казенна Мотовилівка). На околиці села – давньоруські шиферні прясла, біля села – чотири стародавні городища, що називаються Хеньків городок (в лісі над болотом), Скаківка (в лісі), Слободка, Хмурін, а також чотирикутне городище в селі. Поблизу села п’ять курганів, один з них – великий, по дорогзі в село Борова, називається Тарабанка. Існує легенда, що село існувало в ХІІ столітті під назвою Гуляники.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *