Археологія та стародавня історія Чорнобильського району

Городище в селі Медвин

Чорнобильський район об’єднано з Іванківським. В Чорнобильському районі Київської області в селі Городища – літописне місто Давидова Боженка, літописне місто Чорнобиль, городища – Лелів, Медвин, Нова Красниця, Новошепеличі, Річниця, Фрунзівка, Янів.

Село Горностайпіль

В 1955 році знайдено кам’яні знаряддя праці доби бронзи.

Село Городища

Територія села Городища в гирлі ріки Прип’ять була згадана в літопису в 1150 році під назвою Давидова Боженка.

Хутір Грині

На лівому березі ріки Тетерів, біля осторова Теребуж в 1963 – 1964 роках досліджено поселення дніпро-донецької культури. Розкрита площа 728 квадратних метрів. Виявлено понад три тисячі знахідок, в тому числі 135 знарядь праці і велика кількість фрагментів посуду. Тут же частково досліджено зарубинецьке поселення з залишками жител та слідами залізоплавильного виробництва. В 1962 році поблизу села знайдено уламки посуду тшцінецької культури.

Село Губин

За 0,25 кілометрів від села, по дорозі в село Медвин – неолітичне поселеня.

Село Домантове (зараз не існує)

В 1963 – 1964 роках досліджено поселення дніпро-донецької культури, на якому знайдено також уламки посуду софіївського типу та доби бронзи. Виявлено поселення софіївського типу, тшцінецької культури, знайдено уламки посуду доби бронзи, милградського типу та слов’янські.

Село Залісся

На широкій заплаві ріки Уж, в урочищі Цегельня – трупоспальний могильник зарубинецької культури.

Село Запілля

На захід від села – поселення дніпро-донецької кульутри.

Село Зимовище

В 1961 році виявлено поселення дніпро-донецької культури та доби бронзи.

Село Корогод

За 1,5 кілометрів від села в ХІХ столітті була група курганів.

Село Купувате

Поблизу села – пізньонеолітична стоянка.

Село Ладижичі

В урочищі Кургани за півтора кілометри від Ладижичів – три кургани.

Село Лапутьки

Виявлен ознахідки дніпро-донецької культури, в урочищі Бдунь – поселення тшцінецької культури. В долині ріки Тетерева досліджено в 1961 році поселення давньоруських часів Х – ХІ століть.

Село Лелів

План Гримівського городища біля села Лелів

В урочищі Вихрів по дорозі в село Корогод – поселеня дніпро-донецької культури. В урочищі Городок за один кілометр на південь від села, на мисі корінного берега ріки Прип’яті, на території селища радгоспу знаходяться залишки давньоруського городища ХІІ – ХІІІ століть розміром 80 на 60 метрів. Збереглися потужні вали висотою до двох метрів та рови.

На давньоруському городищі знайдено також уламки глиняного посуду середньодніпровської та милоградської культур. Виявлено поселення тшцінецької культури.

Село Медвин

Деталізований план городища Медвина

В урочищі Городок за два кілометри на захід від села на мисі над дорогою в село Горностайпіль – залишки давньоруського городища ХІІ – ХІІІ століть розміром 80 на 50 метрів. З напільного боку та на північному краю площадки збереглися залишки валу та рову. Перед городищем простежено сліди селища на протязі понад 100 метрів. На городищі і на селищі знайдено також уламки посуду середньодніпровської та милоградської культури.

Село Нова Красниця

В урочищі Городище за 3,5 кілометрів на північний схід від села, в заболоченому лісі, на незначному підвищенні – залишки городища милоградської культури. Городище площею 250 на 180 метрів оточено двома майже концентричними валами висотою 1,5 – 2 метри. Вали порівняно добре збереглися.

Село Новосілки

Поблизу Новосілок – стародавній могильник.

Село Новошепеличі

За відомостями середини ХІХ століття неподалік від села – залишки стародавнього городища, обнесеного валом та ровом, розміром в дві десятини. Археологічною розвідкою в 1970 році вищезгадане городище виявити однак не вдалося.

Село Опачичі

Близько від села в 1885 році виявлено скарб срібних польських та німецьких монет ХVII століття.

Село Оташів

На березі Прип’яті, на розвіяних пісках знайдено кераміку дніпро-донецької та середньодніпровської культур. Праворуч від дороги, яка йде від села до річки, між рікою Прип’ятью і маленьким озером та на південь від села, в урочищі Сгайло на березі стариці ріки Прип’яті – поселення тшцінецької культури. На північно-західній околиці села, поблизу кладовища – кераміка середньої бронзи. За 1,5 кілометрів на північний захід від села, біля молочної ферми, на розвіяних піщаних дюнах – кераміка середньодніпровської культури. Ліворуч від дороги Оташів – Опачичі, в урочищі Савнів Бугор – поселення середньодніпровської культури та кераміка тшцінецької культури. За три кілометри на північний схід від села на піщаному підвищенні правого берега Дніпра – поселення середньодніпровської культури. Трапляються знахідки багатоваликової кераміки.

Село Паришів

За два кілометри аід села в напрямку до урочища Германів Шинок – залишки поселення доби неоліту. На південь від гори Остриця, на невеликому підвищенні над заплавою зліва від дороги на пристань, трапляється посуд доби бронзи. На південь від села на горі Остриця, з західної її сторони – залишки слов’янського селища ХІІ – ХІІІ сотліть. За один кілометр на захід від села в заплаві на невеликому підвищенні – слов’янське селище ХІІ – ХІІІ століть. За чотири кілометри від переправи через Дніпро на Чорнобиль, на лівому березі Дніпра (зліва від дороги Михайло Коцюбинське – Чорнобиль), в лісі – група курганів висотою від одного до трьох метрів. Насипи їх нагадують сопки.

Село Плютовище

За півтори кілометри на захід від Плютовища, по дорозі на село Янівку, на заплаві правого берега ріки Прип’яті в 1961 році досліджено могильник з трупоспаленням. Тут виявлено чотири поховання тшцінецької та шість – милоградсько-підгірцівської культури.

Село Річниця

За два кілометри від села – чотирикутне городище, оточене валом.

Село Ротичі (зараз не існує)

Виявлено неолітичне поселення, знайдено уламки посуду тшцінецької культури та раннього заліза. Виявлено поселення тшцінецької культури.

Село Рудня Іллінецька

Поблизу Рудні Іллінецької в ХІХ столітті – дев’ять курганів.

Село Стечанка

Неподалік від села в 1864 році знайдено скарб, що складався з 4200 шведських монет.

Село Страхолісся

Праворуч від кінця старої шосейної дороги через Дніпро на невеликому підвищенні – сотянка дніпро-донецької культури. На північ від стоянки біля молочної ферми – поселення тшцінецької культури. На північній околиці села, праворуч від дороги на село Домантове знайдено уламки посуду доби середньої бронзи та типу милоградської культури.

В урочищі Поднєвєч’є на березі озера, в урочищі Бударня поблизу гори Башня, в урочищі Майдан на північний схід від села та за 100 – 150 метрів на північний схід від урочища Майдан в урочищі Кучище зібрано уламки посуду та крем’яні вироби тшцінецької культури. В селі на території мисливсько-рибальської бази знайдено кілька уламків ранньослов’янського глиняного посуду.

Село Тетерівка (зараз не існує)

Виявлено неолітичне поселення та поселення тшцінецької культури. Трапляється кераміка доби неоліту, пізнього трипілля, тшцінецької кульутри та слов’янська.

Село Черевач

Уздовж дороги, що веде на колишній хутір Гапоновичі – поселення дніпро-донецької та зарубинецької культур.

Місто Чорнобиль

Виявлено знахідки підгірцівської кульутри. В 1879 році знайдено скарб з 100 срібних римських монет часів імператотів Антонінів (92 – 196 роки). В місті є залишки городища літописного Чорнобиля. По дорозі в село Залісся – 28 курганів. Біля дороги в село Корогод знаходиться курган, що називається Татарським. В 1810 році в ньому було знайдено залізну зброю. В 1896 році неподалік від міста знайдено скарб ювелірних, бронзових та срібних речей ХІІ – ХІІІ століть. Першу згадку про Чорнобиль знаходимо в літопису під 1193 роком.

Село Фрунзівка (колишній Поділ)

На східній околиці села – уламки посуду пізньої бронзи та раннього заліза. В урочищі Груди, на мисі лівого берега ріки Тетерів – залишки давньоруського городища ХІІ – ХІІІ століть. На городищі знайдено також кераміку кінця І тисячоліття. На полі – 35 курганів, в лісі – п’ять.

Село Янів

На західній околиці села, на правому березі ріки Уж, в урочищі Контора та за два кілометри на північ від села по дорозі на Чорнобиль в урочищі Акулькин огород –поселення тшцінецької культури, знайдено уламок крем’яного серпа та мідний ніж. Виявлено поселення середньодніпровської культури, а також ранньої та середньої бронзи з багатоваликовою керамікою.